Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968 a 1969, kdy Československo obsadila vojska Varšavské smlouvy, aby zabránila uvolňování komunistického zřízení.

Pojďme na začátek. Mělo Pražské jaro v roce 1968, tedy krátké období svobody, v Brně nějaké zvláštnosti?
Konečný: Když se atmosféra začala uvolňovat, hovořilo se o federalizaci mezi Čechy a Slováky, v čemž se velmi angažoval pozdější generální tajemník ÚV KSČ Gustav Husák. A nastolila se i otázka suverenity Moravy, jež Brnem nesmírně hýbala. Mělo to obrovskou podporu mezi moravskými intelektuály, spisovateli či univerzitními profesory. Mimo jiné se velmi angažoval básník Jan Skácel. Při prvomájových oslavách v roce 1968 však při návštěvě Brna předseda Národního shromáždění Josef Smrkovský řekl, že to nepřipadá v úvahu. Že federalizace může být pouze na národním principu, nikoliv zemském.
Brummer: V Brně byl ještě na podzim sjezd na podporu obnovení moravské svébytnosti, ale zásadně proti byl Husák. Pro něj byla podstatná otázka Slovenska, ne Moravy.

Zdroj: https://brno.idnes.cz/rozhovor-okupace-1968-konecny-brummer-historici-fl5-/brno-zpravy.aspx?c=A180820_421923_brno-zpravy_vh