Než dorostou do obdivuhodných rozměrů, bude to ještě nějakou dobu trvat. Už teď ale trojice mladých praturů v obci Modrá na Uherskohradišťsku budí nadšení. Jsou to první dávno vyhynulá a znovu vyšlechtěná zvířata tohoto druhu na celé Moravě. „Zatím jsou vidět přes plot ve zhruba hektarovém výběhu, ale na jaře chceme pro návštěvníky otevřít prohlídkový okruh. Po dřevěné lávce se dostanou asi do čtyřmetrové výšky nad zvířata a nebudou je tak rušit. Přitom si je budou moci v klidu prohlédnout,“ vysvětlil starosta Modré Miroslav Kovařík.

Neobvyklá zvířata sem přivezli ze středočeských Milovic. V přírodní rezervaci je tam spolu s dalšími původními evropskými druhy velkých kopytníků chová nezisková organizace Česká krajina. Mladý býk a dvě jalovice patří mezi první mláďata, která se nově vyšlechtěným zvířatům narodila. Jejich rodiče patří ke stádu praturů, které bylo v roce 2015 vůbec prvním ve střední a východní Evropě. „Jsme velmi rádi, že pratuři z Milovic najdou nový domov v unikátní expozici, kterou se v Modré podařilo vybudovat. Tato zvířata mají k vodě blízko. Výzkumy ukazují, že v minulosti vyhledávala právě blízkost velkých řek nebo mokřin. Proto někdy s nadsázkou říkáme, že jsou na půl cesty k vodním buvolům,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která pratury dlouhodobě zapůjčila.

V Modré chtějí i těmito původními druhy zvířat připomenout, jak vypadala krajina kolem řeky Moravy před mnoha staletími. „V projektu Živá voda ukazujeme lidem původní druhy ryb, máme tady i staré stromové odrůdy a teď doplníme obrázek historické Moravy o živé sudokopytníky,“ upřesnil Kovařík. Už nyní se návštěvníci unikátního podvodního tunelu a expozice dozvídají o tom, jak v tomto regionu vznikaly řeky a za jakých podmínek v nich živočichové v minulosti žili. A stejně tak se teď dozvědí informace o praturech. Obec totiž připravuje naučnou cestu, jejíž součástí nebude jen lávka nad výběhem, ale také informační materiály. Z nich například zjistí, že pratuři jsou předkové domácích hospodářských zvířat a bývali jednou z nejčastějších kořistí pravěkých lovců. Proto jejich obrazy najdeme například na starých jeskynních malbách.

Podle záznamů poslední pratur uhynul v Polsku, v královské oboře Jaktorów roku 1627. Několik primitivních plemen skotu ale v Evropě zůstalo a svým vzhledem i genetickou výbavou se praturovi velmi podobají. V roce 2008 začali vědci v Nizozemsku pratury zpětně šlechtit. První takové stádo přijelo do Milovic v roce 2015 a rok potom se narodila první mláďata.

Jestli se v budoucnu rozroste tříhlavé stádo v Modré, zatím nikdo netuší. Počítá se ale, že by se v příštích letech mohl prostor pro zvířata zvětšit a spolu s pratury by návštěvníci mohli obdivovat i další původní zvíře – divoké koně.

Zdroj: https://zlin.idnes.cz/pratur-archeoskanzen-modra-dfu-/zlin-zpravy.aspx?c=A180219_383928_zlin-zpravy_ras