Objev roku. Tak mluví archeologové o gotickém portále, který se jim podařilo odkrýt na hradě Helfštýně na Přerovsku. Zachovalá pískovcová ostění, která v minulosti zdobila tento vstup do hradu, pocházejí z přelomu 14. a 15. století. Archeologové odkryli na hradě Helfštýně během velké rekonstrukce tamního paláce gotický portál ze 14. století. Podle odborníků jde v rámci Česka o unikátní objevOdborníci portál nyní konzervují, dělníci jej poté znovu zasypou a ukryjí pod novou podlahou jedné z místností právě rekonstruovaného hradního paláce.

„Když to člověk vidí, jako by se díval na gotickou bránu do minulosti,“ řekl vedoucí záchranného archeologického výzkumu Zdeněk Schenk z Muzea Komenského v Přerově. Portál podle něj s největší pravděpodobností vznikl za působení významného moravského šlechtického rodu Pánů z Kravař, kteří byli majiteli hradu Helfštýna po celé jedno století. „Spojit ho lze konkrétně se jménem jednoho z nejznámějších členů tohoto rodu Lackem z Kravař,“ dodal Schenk, který se jen těžko smiřuje s faktem, že objev opět skončí pod podlahou.

„Doufám, že v budoucnu se najdou peníze a projekt, který by umožnil portál důstojně vystavit,“ podotýká.

Krom portálu archeologové na hradě objevili také část unikátně zachovaného interiéru jedné z místností gotického hradu i s fragmenty původních barevných nátěrů.

Oba nálezy jsou podle Schenka výjimečné. „Jde o archeologické objevy roku v rámci Olomouckého kraje a v případě gotického portálu o jeden z nejvýznamnějších objevů na hradních objektech v České republice v uplynulých letech,“ tvrdí.

Odborníci se mohou pochlubit i řadou drobnějších nálezů. V prostoru severní palácové terasy našli soubor pozdně gotických, reliéfně zdobených kamnových kachlů, desítky stříbrných mincí z přelomu 15. a 16. století nebo formu na odlévání olověných kulek do pistolí.

Palác na čtvrtém nádvoří zažívá během velké rekonstrukce historické chvíle, neboť se mu po dvou stech letech navrací střecha.  Na rozdíl od minulosti ale není sedlová ani pokrytá červenou pálenou taškou – je skleněná a ukrytá za korunou kamenného zdiva.

Zdroj: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/hrad-helfstyn-archeologove-objevy-goticka-brana.A191109_513295_olomouc-zpravy_stk