Na otázky, které se dotýkají naší moravské problematiky odpověděl další z kandidátů na prezidenta republiky profesor Jiří Drahoš

1) Podpořil byste zákony, které by současné krajské územně správní uspořádání se 14 kraji, obdobnými, které zavedl komunistický režim v roce 1949, transformovaly na spolkové uspořádání např. 4 spolkových zemí Čech, Moravy, Slezska a Metropolitní země Praha , nebo které by alespoň takto redukovaly počet současných krajů?
Dobrý den, pane Dohnale, musím se přiznat, že ač pocházím ze Slezska, nejsem žádným plamenným zastáncem obnovení zemského zřízení v jeho původní podobě. Ano, je to jistě kus naší historie a chápu, že mnozí mají stále k této záležitosti silnou citovou vazbu. Ale přeci jen myslím, že v moderní době je důležité, jak efektivně vykonávat veřejnou správu, a z tohoto hlediska myslím, že více základních úrovní než tři (centrum-kraj-obec) opravdu nepotřebujeme. Pokud jde o kraje, chtěl bych jen upřesnit, že v různých obměnách tato forma správy existovala již od středověku a nebyl to tedy čistě komunistický vynález. Z hlediska určité vyváženosti územní správy mi přeci jen připadají jako přirozené kraje současné než poněkud uměle vytvářené kraje typu „severočeský“, „severomoravský“ či „východočeský“. Ale to už je myslím věc opravdu spíše pro odborné analýzy, jak co nejlépe vykonávat veřejnou správu v regionech.

2) Podpořil byste novelu Zákona č. 273/2001 Sb. o právech příslušníků národnostních menšin a o změně některých zákonů, ve které by byla moravská národnost zrovnoprávněna s národností českou?
„Ohledně národnosti moravské: rozhodně jsem dalek toho, abych komukoli upíral možnost se hlásit k takto vymezené skupině obyvatel ČR, přeci jen však myslím, že naše země má řadu naléhavějších témat k řešení.  Zřejmě jsem Vás nepotěšil, ale takový je můj názor.“