Na neděli 17. listopadu 2019 připadá třicáté výročí událostí, které vedly k pádu vlády jedné strany. Komunistický režim se zhroutil, nastala doba polistopadová. Takzvaná „Sametová revoluce“, jak jsou někdy převratné události konce roku 1989 nazývány, nastolila nové podmínky – euforické první svobodné volby i těžkou ekonomickou transformaci; velké naděje i velká zklamání. A jak je na tom Morava po těchto třech dekádách? Kam dospěla, je vyhovující její současné postavení a jaká je její budoucnost? Na tyto otázky odpovídal Jiří Jilík.

„Základní přínos, pokud jde o vliv revoluce, je ve znovunabytí občanské svobody. Svoboda však není samospasitelným lékem na četné společenské neduhy, neboť ani ve svobodné zemi nevládne abstraktní svoboda, ale lidé. A ti, řekněme si, jsou různí, mají různé představy a různé cíle a volí různé prostředky k jejich dosažení. Svoboda by tedy měla být především prostorem, kde lidé budou jeden druhému naslouchat, učit se toleranci a demokracii. K tomu však má svoboda nejen na Moravě ještě daleko,“ uvažuje o posledních třiceti letech vývoje Jiří Jilík.

Spisovatel a novinář ze Slovácka je přesvědčen, že by Morava měla mít určitou formu společné politické reprezentace, protože na ni má přinejmenším historické právo.  O jakou podobu by se mělo jednat, je však otázkou diskuze, která ovšem neprobíhá. „Jsem přesvědčen o tom, že komunikace v rámci historicky vzniklých politických útvarů, v našem případě zemí, má větší šanci na zdárné a dlouhodobé řešení složitých problémů, a to nejen politických, ekonomických ale i existenciálních, než v případě politických útvarů, jejichž hranice narýsovali politici podle pravítka. Týká se to i menších celků, příkladem mohou být i naše nešťastně ‚narýsované‘ samosprávné kraje,“ doplňuje.

Budoucnost Moravy dává Jiří Jilík do úzké souvislosti s vývojem větších celků, jichž je součástí. Zneklidňuje ho, že současný stav příliš nepřeje kulturní identitě lidí hlásících se k Moravě.

Dr. Jiří Jilík ze Slovácka je osobnost všestranná. Zná profesi učitele, novináře, publicisty, spisovatele, scénáristy i muzejního lektora a průvodce. Stál v čele přípravného výboru Vlčnovských slavností s jízdou králů, řadu let působil jako předseda. Je autorem řady folklórních pořadů, včetně Folklórního klubu v rámci MFF Strážnice. Z jeho bohaté literární tvorby lze zmínit například knihy Žítkovské bohyně a Žítkovské čarování či práce inspirované tajemnými Chřiby. V roce 2016 Jiří Jilík zvítězil v prvním ročníku ankety Osobnost Moravy.

zdroj: https://zpravyzmoravy.cz/jiri-jilik-zakladnim-prinosem-je-znovunabyti-obcanske-svobody-k-opravdove-svobode-ale-mame-daleko/?fbclid=IwAR0WdJoNEhPQa22NKj59DeAjD_4yDPvfm203qTtO-hLINc_2NRQRnSbSnuY