Na Cyrilometodějskou pouť ve Slovanském hradišti v Mikulčicích na Hodonínsku dnes zavítalo na 2100 lidí. ČTK to řekl vedoucí Slovanského hradiště František Synek. Návštěvníci uctili památku věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří přišli na Velkou Moravu 5. července roku 863. Do Mikulčic přijelo i pět biskupů, například Vojtěch Cikrle z Brna nebo Josef Nuzík z Olomouce, který vedl mši.

Program začal v 15:30, mše byla o hodinu později. Akci pořádal hodonínský děkanát ve spolupráci s obcemi Mikulčice a Dolní Bojanovice. „Kromě návštěvníků tady bylo i 80 krojovaných včetně dětí z Dolních Bojanovic a Mikulčic,“ uvedl Synek. Nechyběl ani velkomoravský program s dobovými ukázkami, jak se žilo v době Slovanů v devátém století.

Návštěvníci si mohli prohlédnout i Slovanské hradiště, které nabízí repliky základů osmi kostelů a knížecího paláce. Mohli se projít i po vyvýšeném valu, což je zbytek hradeb. Od roku 2015 je také otevřená třicetimetrová vyhlídková věž. Z ní se mohou zájemci podívat na celé hradiště a okolí.

Slovanské hradiště v Mikulčicích je jednou z nejvýznamnějších archeologicky prozkoumaných velkomoravských lokalit. Podle Synka je to jedinečné místo z osmého a devátého století, které není porušené středověkou zástavbou. Mikulčice byly významným správním, duchovním, vojenským a obchodním centrem Velké Moravy, spojnicí západu s východem.

Letos se konal 30. ročník pouti. Akci každoročně navštíví od 1500 do 2500 lidí. Výjimkou byl rok 2013, kdy si lidé připomněli 1150 let od příchodu věrozvěstů na Velkou Moravu a na akci tehdy přišlo 7000 lidí.

Slovanské hradiště ročně navštíví desítky tisíc lidí, loni jich přišlo 62.000. Hlavní sezona je od 1. dubna do 31. října. „Návštěvnost roste každý rok. Počítáme s jejím navýšením i po otevření lávky z Mikulčic do Kopčan. Limit je ale 75.000, což je maximální hranice únosnosti,“ řekl Synek. Prohlídka s průvodcem stojí 100 korun, vstup do areálu bez průvodce je za 60 korun.

Zdroj: https://zpravyzmoravy.cz/cyrilometodejskou-pout-v-mikulcicich-navstivilo-2100-lidi/