Sochu jezdce na Moravském náměstí v Brně zdobí historický znak Moravy. “Jošt”, jak se soše přezdívá podle mocného markraběte Jošta Lucemburského, nese na štítu bíločervenou moravskou orlici v modrém poli. Jedná se o happening podpořený vedením Brna před nadcházejícím sčítání lidu.

Páteční dopoledne se na Moravském náměstí v Brně neslo ve znamení happeningu, který připomenul odkaz Moravy. Na štítě jezdecké sochy se objevila moravská orlice. Brno se tak symbolicky přihlásilo k moravské národnosti před nadcházejícím sčítáním lidu. Akci podpořenou vedením města iniciovala skupina organizací sdružených kolem Moravského kulatého stolu.

Hlavním iniciátorem happeningu se stal zakladatel iniciativy Morava1918 Jiří Novotný. Podle něj se nejedná o nový nápad, o moravském znaku na štítu se hovořilo už při vzniku sochy. “Ta myšlenka se vynořila znovu poté, co socha Jošta nesla znak Běloruska. Čekali jsme na vhodnou příležitost, která teď přišla v podobě sčítání lidu,” říká Novotný, který je také jedním z hlavních organizátorů informační kampaně za zapisování moravské národnosti.

Jak informoval, rada města Brna tento nápad podpořila jednomyslně. “Podařilo se získat i souhlas autora sochy,” doplnil hlavní iniciátor happeningu. Původcem sochy je Jaroslav Róna. Akce má podle Novotného připomenout kontinuitu moravské země i odkaz doby Jošta Lucemburského, která je považována za jednu z vrcholných etap dějin Moravy. Podle Novotného je příhodné, že jezdecká socha Jošta představuje alegorii odvahy. Organizátoři chtěli touto akcí dodat odvahu Moravanům, aby se přihlásili k moravanství při sčítání lidu, které začíná už v sobotu 27. března.

“Mám z toho ohromnou radost. Jsem rád, že se zemské hlavní město hlásí k Moravě,” uvedl historik a předseda Moravského zemského hnutí Ondřej Hýsek, který se zúčastnil happeningu. Podle něj znak barevně odpovídá symbolu Moravy z Joštovy doby, zároveň připomenul, že později došlo k jeho povýšení a stříbrnou barvu vystřídala zlatá.