Víte, jaké po pádu komunismu vzniklo na Moravě úsloví? Tedy skoro vtip? Ale neveselý, protože až příliš pravdivý …

ZEMI, ZE KTERÉ SE JEN BERE, SE ŘÍKÁ KOLONIE. KDYŽ SE TO DĚJE ČTYŘICET LET, ŘÍKÁ SE JÍ MORAVA !

Kolik let je to už dnes, v roce 2020? Kolik k dnešnímu dni dluží bývalé Československo a nástupnická Česká republika každému z nás na Moravě? Byla by to za ta léta obrovská suma. Nikdo Moravě a jejím obyvatelům tyto ukradené peníze nevrátí.

Ale svobodu, jakou jsme měli po tisíc let by vrátit měli! Když už nás léta okrádají a vykrádají, měli by mít už konečně tu základní lidskou slušnost a nechat se nás svobodně rozvíjet. Podle naší práce, našich schopností.

Kdy budou obnovena zemská práva? Proč se „Praha“ nevzdá moci nad Moravou, která jí po právu nikdy nenáležela a nenáleží? A zhovadile prosadila opět kraje téměř stejné jako Klement Gottwald a jeho „strana“ ! Jen ještě o něco horší. Jen ještě o něco větší kus moravského území vytrhla z těla Moravy a nacpala do „českých“ (!) krajů – proč? Proč „Praha“ stále mluví o Rakousku-Uhersku jako o žaláři národů a sama nechce vrátit Moravě alespoň taková práva, jaká v tomto „prý“ žaláři národů Morava měla? Z toho logicky vyplývá, že Česká republika je daleko horším žalářem národa – národa moravského – než bylo jí očerňované Rakousko-Uhersko.

Věra Hejtmánková, signatářka Deklarace moravského národa