Mezi památkami s nejvyšší ochranou se nově objeví například hrad Veveří

Vláda tento týden schválila zápis pěti moravských historických objektů na seznam národních kulturních památek (NKP). Jedná se o hrad Veveří, zámky Moravský Krumlov, Plumlov a Rosice i augustiniánský klášter na Starém Brně. Nejvyšší památkovou ochranu získají od července příštího roku.

O schválení vládou informovalo ministerstvo kultury, které podávalo návrhy na prohlášení. Starobrněnský klášter se podle ministerstva na seznamu objevilo díky jeho architektonické hodnotě i osobnosti Gregora Mendela, který v prostorech kláštera prováděl své slavné genetické pokusy. Od jeho narození navíc letos uplynulo jubilejních 200 let.

Na území Moravy bude ustanoveno celkem pět NKP. Vedle starobrněnského kláštera to budou zámky Moravský Krumlov, Plumlov a Rosice s výjimečnou architektonickou hodnotou a přední zemská pevnost hrad Veveří. Na území celé republiky se celkem jedná o osm nových NKP.

„Každá z nově prohlášených národních kulturních památek je výjimečná svojí hodnotou, ať již mimořádnou architektonickou, uměleckohistorickou, urbanistickou, či krajinotvornou,“ uvedl k vyhlášení ministr kultury Martin Baxa.Previous

Památky jsou v dobrém stavu

Národní kulturní památky podle zákona tvoří nejvýznamnější část kulturního bohatství. Požívají přísnější památkové ochrany než ostatní kulturní památky. Ty vyhlašuje ministerstvo kultury na rozdíl od NKP, jejichž prohlášení musí schválit vláda.

Podle ministerstvo jsou všechny prohlášené NKP v dobrém technickém stavu. Celkem je v Ústředním seznamu kulturních památek zapsáno více než tři sta národních kulturních památek. Na Moravě mezi ně patří archeologické naleziště Dolní Věstonice, hrad Pernštejn či vila Tugendhat, která také figuruje na seznamu památek UNESCO. Většina NKP jsou nemovitosti. Výjimku mezi movitými objekty tvoří například železniční motorový vůz M 290.001 Slovenská strela z kopřivnické automobilky Tatra.