Navštívíme komplex národní technické památky Dolní oblast Vítkovic. Tato technická památka je unikátní především historickým významem pro industrializaci středoevropského prostoru, kdy už v rámci podunajské rakouské monarchie se jednalo o jednu z prvních a nejvýznamnějších industrializovaných oblastí a také svým rozsahem, kdy na jednom místě je přítomna technická výbava kompletního technologického procesu výroby železa – dobývání uhlí v hlubinném dolu (důl Hlubina), dále zpracování uhlí na koks nutný k výrobě železa a samotná výroba železa ve vysokých pecích.

Vysoká pec s moderní nástavbou tzv. „Bolt Tower“ kde je umístěna kavárna a vyhlídka vytvořená renomovaným architektem Josefem Pleskotem:

Můžeme si vybrat z několika okruhů prohlídky vysoké pece, viz zde:
http://www.dolnivitkovice.cz/bolt-tower-maly-okruh

Bolt Tower a Hlubina

  • Níže uvedené prohlídky jsou denně v časech 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 (případně dle dohody). Všechny prohlídky začínají v návštěvnickém centru.
  • Neváhejte vzít své zahraniční přátele a vyražte k nám. Připravili jsme pro Vás novu verzi MP3 průvodce pro vysokopecní okruh, návštěvníci si text totožný s výkladem průvodce mohou vyslechnout v angličtině, němčině a polštině. K běžnému vstupnému zaplatíte za zapůjčení MP3 přehrávače 100,- Kč.
  • Ceník prohlídek
  • Návštěvnický servis Dolní Vítkovice si vyhrazuje právo na okamžitou úpravu prohlídkové trasy dle aktuálních klimatických podmínek s ohledem na zajištění maximální bezpečnosti návštěvníků.

A – Vysokopecní okruh vč. návštěvy Bolt Tower

  • Okruh je zaměřen na výrobu surového železa a historii Dolních Vítkovic. Zahrnuje unikátní výjezd skipovým výtahem po trase vsázky Vysoké pece a 30-ti min. adrenalinový zážitek na Bolt Tower s možností návštěvy kavárny Bolt Café/Malý okruh. Doba prohlídky cca 100 minut.

B – Vysokopecní okruh (bez Bolt Tower)

  • Okruh je zaměřen na výrobu surového železa a historii Dolních Vítkovic. Zahrnuje unikátní výjezd skipovým výtahem po trase vsázky Vysoké pece. Doba prohlídky cca 100 minut.

C – Uhelný okruh- povrchová prohlídka

  • Okruh zaměřený na černouhelný důl Hlubina. Průvodce Vás při procházce areálem seznámí s těžbou uhlí, jeho přeměnou v koks a využitím v souvislostí s vysokou pecí. Součástí trasy je představení nově zrekonstruovaných objektů v areálu kulturně-společenské čtvrti Provoz Hlubina. Doba prohlídky cca 100 minut.

D – Kombinovaný okruh

  • Kombinace Vysokopecního okruhu včetně návštěvy Bolt Tower (A) a Uhelného okruhu (C). Doba prohlídky cca 200 minut.

Malý okruh

  • Využijte možnosti unikátní návštěvy kavárny Bolt Café/Malý okruh s průvodcem v prodlouženém čase do 22:00. Celá tato trasa je bezbariérová.

Tato oblast byla v posledních letech rekonstruována a najdeme zde dále expozice vědy a techniky a zdařilou velmi ceněnou architektonickou konverzi industriálního objektu – plynojemu na společenskou halu, vytvořenou renomovaným architektem Josefem Pleskotem

Případní zájemci o tento výlet by měli potvrdit svou účast a dát vědět o který okruh mají zájem. Osobně mohu doporučit buď okruh A či D. Vhodný čas pro prohlídku, aby byl prostor pro příjezd, prohlídku i návrat domů by mohl být 12 h. Po potvrzení účasti budou rezervovány vstupenky na 12 hodinu.

Sraz účastníků akce bude na nádraží Ostrava – Svinov cca v 11 h, odtud pojedeme k areálu Dolní oblasti Vítkovic tramvají, prohlídka začne ve 12 h. Pokud někdo pojede automobilem, může dorazit přímo do areálu, kde je možno parkovat.

Dopolední spoj z Olomouce hl.n. do Ostravy – Svinov:
odjezd 10:02 – příjezd 10:57

Ranní spoj z Brna hl.n. do Ostravy – Svinov:
odjezd 8:23 – příjezd 8:52 Břeclav
odjezd 9:11 Břeclav – příjezd 10:51 Ostrava – Svinov

Odpolední spoj z Ostravy – Svinov do Olomouce hl.n.:
odjezd 16:36 – příjezd 17:31

Odpolední spoje z Ostravy – Svinov do Brna hl.n.:
odjezd 15:47 – příjezd 17:59
odjezd 16:47 – příjezd 18:59
Organizátor:
Signatář Deklarace moravského národa: Ondřej Hetmánek ondrej.hetmanek@centrum.cz, ondrej.hetmanek@seznam.cz, tel: 777 742 501