Právě jsem v Televizních novinách na TV Nova viděl zprávu o špatném technickém stavu unikátního obloukového barokního mostu v Náměšti nad Oslavou. V reportáži bylo řečeno, že rekonstrukce bude zahájena v příštím roce, ale jen tehdy, pokud bude k dispozici potřebných 13 000 000 Kč.  Opravou musí co nejdříve projít nejen samotná zděná konstrukce mostu, ale také bohatá sochařská výzdoba. Jako občan se tedy logicky ptám: „Jak je možné, že na takovou výjimečnou stavební památku není dostatek financí? Co dělá památkový úřad, že dopustil, aby se s památkami na Moravě tak hazardovalo?“ Obdobnou zkušenost mám totiž s chátráním zámku u nás v Dlouhé Loučce. Také zde se dlouhá leta pro záchranu barokního, klasicistně přestavěného zámku nic nedělalo! Dnes je z rozlehlého zámku (průčelí a dvě křídla, empírová zámecká kaple sv. Alžběty) jen ruina, která byla už v roce 2014 vyňata z památkové péče.

Na těchto případech je jasně vidět, že ochrana památek na Moravě nefunguje. Zatím, co se v Praze najdou miliardy korun na stavby tunelů a metra, tak na záchranu moravských památek se jaksi finančního krytí nedostává.

Znovu se ukazuje, jak je pro Moravu a nás Moravany důležité, aby byla konečně po více než 70 letech obnovena moravská zemská samospráva, která by umožnila využití daňového výnosu a to například k záchraně moravského kulturního a stavebního dědictví pro další generace. Současná centralizace je příčinou současného neutěšeného stavu a to nejen pokud jde o ochranu stavebních památek!

Stanislav Blažek, signatář Deklaracemoravského národa