Vážení příznivci, Moravanky a Moravané,

nedávno jsme zahájili letošní, už šestý, ročník úspěšné ankety „Osobnost Moravy“ a už dnes vám v této souvislosti přinášíme opravdu skvělou zprávu.

Pro nás organizátory ze spolku Moravská národní obec je velkou ctí, že naši nabídku k nominaci v anketě Osobnost Moravy 2021 přijala dvojice skvělých sportovců a zároveň vpravdě moravských a brněnských patriotů, bratři JINDŘICH a JAN POSPÍŠILOVI.

Když se řekne „kolová“, tak asi téměř každému pamětníku se okamžitě vybaví legendární dvojice bratrů Pospíšilových. Během tří dekád, tedy v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století  reprezentují a proslavují v tomto odvětví sálové cyklistiky jak Královopolskou strojírnu, jejíž barvy hájili, tak především tehdejší Československo. Pospíšilovi jsou nejúspěšnější hráči v celé historii nádherného sportu zvaného kolová. Jindřich a Jan Pospíšilové jsou mimo jiné dvacetinásobní mistři světa a dvacetipětinásobní mistři Československa. Pro své obrovské úspěchy získali také domácí ocenění a to jednou cenu Sportovec roku a osmkrát cenu Král cyklistiky. Kromě již zmiňovaných dvaceti titulů mistrů světa se oba bratři mohou pyšnit dalšími medailovými úspěchy. Už v letech 1961 a 1962 získal Jindřich s tehdejším spoluhráčem Jaroslavem Svobodou nejprve bronzovou a poté stříbrnou medaili. Od roku 1964 pak v bojích na MS v Kodani už hrají oba bratři J+J společně. A hned na první pokus z toho byla skvělá druhá pozice za vítězným německým týmem, jenž tvořili taktéž sourozenci Karl Buchholz a Oskar Buchholz. Stříbrná medaile se na hrudích obou bratrů Pospíšilových zaleskla také v letech 1967, 1982 a 1983. V roce 1966 pak Jindřich s Janem získali bronzové medaile. První titul mistrů světa se Pospíšilovým podařilo vybojovat už na pražském šampionátu v roce 1965. Pak následovaly v rychlém sledu nepřetržitě mistrovské tituly mezi lety 1968 až 1981 a po dvouleté přestávce následovala další série titulů mistrů světa a to mezi lety 1984 až 1988. V souvislosti s úspěchy Jindřicha a Jana Pospíšilových je důležité zmínit taktéž legendárního trenéra Rudolfa Hartha, který vedl oba bratry od dětských let po celou jejich unikátní sportovní kariéru.

Po ukončení své hráčské bariery se oba bratři vydali na roli trenérů. Jan měl představu, že by své zkušenosti předával coby trenér mládeži. Sám Jan Pospíšil k tomu říká: „Když jsem přišel na svaz, že bych chtěl trénovat mládež, neměli zájem.“ A tak se mladší z bratrů vydal do  Švýcarska, kde působil patnáct let. Jako uznávaný poradce se přímo podílel na zisku  hned pěti titulů mistrů světa pro reprezentaci Švýcarska. Jindřich nejprve coby reprezentační trenér dovedl ke zlatu na mistrovství světa v Heerlenu dvojici Berger-Kratochvíl. Následně však díky neshodám s cyklistickým svazem využil nabídky z rakouského St. Pöltenu, kde úspěšně působil 14 let.

Oba bratři díky svým úspěchům zvýšili ve světě povědomí o našem státu i naší zemi Moravě a stali se vzorem poctivého přístupu, bojovnosti a obětavosti pro mladou generaci.  Za tuto skutečnost jim patří nejen náš srdečný dík, ale také nominace v anketě Osobnost Moravy 2021.

Za koordinační tým iniciativy „Osobnost Moravy“

Stanislav Blažek