Romští uprchlíci z Ukrajiny před brněnským hlavním nádraží

Vedení Brna plánuje vytvořit prostor pro romské uprchlíky z Ukrajiny, kteří se zdržují u hlavního nádraží. Vznikne na nezastavěném místě mezi ulicemi Benešova a Koliště. Od dnešního rána zde začaly terénní úpravy, počítá se s oplocením.

Záměr dnes oznámila brněnská primátorka Markéta Vaňková. V prostoru nedaleko hlavního nádraží už probíhají terénní úpravy včetně částečného oplocení. Postupně se navezou mobilní toalety, party stany či nádoby na odpadky.

Přesun romských uprchlíků je v plánu v dnešních odpoledních hodinách. Městská policie zároveň ubezpečila, že obyvatelům nehrozí bezpečnostní riziko.

Prostor určený pro romské uprchlíky (zdroj: Google Maps)

Problém s romskými uprchlíky sami nevyřešíme

Podle primátorky Vaňkové nemůže městská samospráva problém s romskými uprchlíky před hlavním nádražím vyřešit. “Situaci s ukrajinským Romy v okolí našeho hlavního nádraží řeším intenzivně od včerejšího dne. Problém kulminuje vždy na začátku měsíce, kdy si osoby s již uděleným vízem přijíždějí pro sociální dávky. Už v minulých týdnech jsem říkala, že bez pomoci z úrovně vlády nejsme schopni jako město najít dobré řešení,” uvedla Vaňková.

Část problémů s danou situací podle ní vyřeší novela takzvaného zákona LEX Ukrajina. Mělo by dojít ke zpřísnění systému vyplácení dávek a konci “dávkové turistiky”.

Autor: pjk, foto: Facebook Markéta Vaňková