Vážení pracovníci Ústavního soudu v Brně, dovoluji si obrátit se na Vás s následujícím dotazem:

Pokud se ve zprávách televize Prima vyskytne nějaká informace týkající se činnosti Ústavního soudu, pravidelně se přes celou stěnu za moderátorem objeví panel, který je pokrytý množstvím lvů, tedy malých státních znaků ČR. Mám za to, že to není správné. Domnívám se, že by tam měl být velký státní znak, jako je tomu např. na každém obecním či městském úřadě a dokonce i na každé škole, byť sebemenší.

V případě soudních institucí, a v tomto případě dokonce přímo Ústavního soudu, se přece jedná o státní orgány svrchovaně významné, kam dle mého názoru ze dvou variant státního znaku náleží velký státní znak. Je tomu tak i v oblasti přírodních lokalit. Přírodní památky lokálního významu, např. památné stromy, jsou označeny malým státním znakem, lokality obecnějšího významu, jako např. jedinečná a evropsky významná Chráněná krajinná oblast Moravský kras, jsou označeny velkým státním znakem.

Napište mi prosím, zda je zmíněné počínání dotyčné televize správné a akceptovatelné, nebo chybné, a zda je tedy možné tento veřejný sdělovací prostředek vybídnout k nápravě. Jsem učitel, mám rád ve věcech pořádek, k němu jsem vždy vedl i svoje žáky a žákyně. A je li něco jistým způsobem závazně kodifikováno, je třeba to respektovat a nepřipouštět libovůli.

Za odpověď děkuji.

Dr. Jiří Kvapil, Brno/Šumperk