Zajímavé spojení nabízí dvojice zdánlivě nenápadného názvu Dálava. Ten začne být „podezřelý“, až když si přečteme, odkud přijíždí: je totiž z USA. Zahraje 1.. března v pražském Paláci Akropolis.

Julia Úlehlová je v Americe narozená pravnučka moravského folkloristy Vladimíra Úlehly, její partner, kytarista Aram Bajakian, hrál newyorskou avantgardu s Louem Reedem, Markem Ribotem či Johnem Zornem. Dvojice zasazuje písně z Úlehlova zpěvníku do zcela nového zvukového rámce, místo cimbálu a houslí slyšíme vzájemně propletené vrstvy syrových kytarových tónů. Julia Úlehlová studovala operní zpěv a pracovala s experimentálním divadlem, což je druhý proud, který Dálavu ovlivnil. Zpěvačka vzpomíná, že k moravské hudbě ji přivedl otec, když si pouštěl cimbálovku Martina Hrbáče. „Vždy se rozjařil, zpíval a tančil – stejně jako moji prarodiče, když jsem za nimi přijela na Moravu. Poprvé jsem vycestovala do Československa roku 1983, můj otec jako emigrant cestovat domů nesměl. Naživo jsem viděla první cimbálovku až před třemi lety.“

Vladimír Úlehla písně považoval za živé organismy, které se přizpůsobují novému prostředí. V těchto jeho stopách jde i Dálava.

zdroj: https://www.lidovky.cz/dalava-v-praze-0fz- kultura.aspx?c=A180228_150852_ln_kultura_bez