Nářečí z oblastí Slovácka se rychle vytrácí. A právě to byl důvod k natočení dokumentu Prušánky v nářečí. Cílem bylo zachytit osobitou řeč v Podluží, kam právě obec na Hodonínsku spadá. „Náš podlužácký dialekt je založený hlavně na hlásce U, která ve slovech nahrazuje L, takže například místo slovesa stalo se, řekneme stauo se,“ uvedl příklad starosta obce Lubomír Zahradník, který na dokumentu spolupracoval. Lidé z Podluží používají i další typická slova. „Napadá mě třeba výraz firhaňky, což jsou záclony,“ doplnil Zahradník.

V dokumentu vystupuje osm osobností Prušánek, například včelař, myslivec, zdravotní sestra, bývalá hostinská, muž, který maluje slovácké ornamenty na sklepy, nebo tamní obyvatelka se synem, kteří každý rok staví v obci vánoční betlém. Každý z nich vypráví o svých zážitcích. Celý dokument je protkaný dobovými fotografiemi a záběry, které zachycují obec ve všech ročních obdobích. Jednotlivé pasáže od sebe oddělují citace oblíbeného faráře, který v obci před lety žil. „Byl velmi populární, dodnes mezi lidmi kolují jeho největší hlášky,“ doplnil Zahradník.

Natáčení filmu, se kterým filmaři začali před dvěma lety, provázelo velké množství peripetií. „V zimě se nám začala sekat kamera a pak jsme čtrnáct dní stonali. A například záběry s místním obyvatelem Štěpánem Búškem jsme museli prostříhat, protože dělal velké pauzy mezi slovy. Byl ale velmi vtipný,“ vzpomíná se smíchem režisérka Ivana Letochová.

Premiéra dokumentárního filmu Prušánky v nářečí s podtitulem Toš to byuo tak je naplánovaná na šestý květen. Uskuteční se od pěti hodin odpoledne v kulturním domě v Prušánkách.

 

Zdroj: https://hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/u-misto-l-film-mapuje-nareci-z-prusanek-20180420.html