Státní hranice jako kdyby pro něj neexistovala. Pěšky navštíví na moravsko-slovenském pomezí přes čtyřicet míst, které dříve patřily do jedné společné republiky. Více než tři sta padesát kilometrů dlouhou poutí oslaví Marek Šalanda sté výročí vzniku Československa. Výpravu rodák z Cvrčovic u Pohořelic na pomezí Břeclavska a Brněnska nazval jako zašívání republiky. Navštívená místa chce znovu spojit dohromady. „Cesta je oslavou společného soužití nás všech. Nasbírám příběhy lidí, jak u nás, tak na Slovensku,“ přibližuje na sociální síti Šalanda. Na oplátku osloveným představí kraj a zvyky, které jsou mu nejbližší.

Pomůže mu kroj z Vranovic. Slavnostní oděv jihobrněnského regionu. „Část kroje jako klobouk a šátek na sobě budu mít celou cestu. V závěru pak kroj kompletní. A proč zrovna ten? Protože z této oblasti pocházím,“ objasňuje muž. Mezi jeho záliby patří kromě folkloru pěší turistika. První cestu absolvoval z Prahy do Brna. Potom zamířil naopak z Vídně do Brna. Nejdelší túru šel loni na podzim po česko-moravské hranici, která měří skoro pět set kilometrů.
Před touto cestou došel s myšlenkou kromě přírody a památek hlouběji poznávat i lidi, které potká. „Cesta je o lidech, ne o hranici. O takových, kteří nevnímají žádnou hranici a žijí si nejlíp, jak mohou a chtějí,“ říká hrdý otec dvojčat.

Své nejnovější dobrodružství začal v obci Hrčava před pár dny na rozmezí České republiky, Polska a Slovenska. Slavnostní zakončení plánuje po dvanáctidenní výpravě příští neděli odpoledne v Lanžhotě na Břeclavsku. „Poslechnete si ještě živé příběhy z mého cestování,“ zve zájemce Šalanda. Na posledních několik kilometrů se oblékne do ženského vranovického kroje i jeho manželka. Spolu se svým mužem vytvoří krojovaný pár. Účastníci akce se potěší zpěvem lidových písní, tancem a pohledem na kroje, kromě jiných i ze Slovenska.

 
Zdroj: https://znojemsky.denik.cz/z-regionu/muz-z-cvrcovic-vyrazil-na-pochod-po-hranicich-v-kroji-zasije-starou-republiku-20180418.html