Před pár dny mně přišel odkaz na článek nejmenovaného pisálka, kterému se nelíbí naše plakátovací kampaň, připomínající úmrtí předsedy HSD-SMS doc. Boleslava Bárty před 30. roky.

Jak to tedy vlastně bylo se smrtí B. Bárty? Zatímco V. Havel hovořil o úmrtí během „poklidného diskuzního vystoupení“při setkání nejvyšších československých i republikových představitelů v slovenských Budmericích, kde se měla řešit otázka ústav. Bártovi měla být poskytnuta okamžitá lékařská pomoc. Avšak odlišně situaci interpretovala redakce Moravskoslezské orlice, vycházející z informací správy budmerického zámku. Přivolaná helikoptéra dorazila na místo až 30 minut po odjezdu sanitky do nemocnice v Kramárech, kde se již pacienta nepodařilo zachránit. Je přinejmenším zvláštní, pokud vedoucí představitelé Československa i obou republik neměli zabezpečenou špičkovou lékařskou práci. Co kdyby měl zdravotní problémy samotný Havel. Také by vše tak dlouho trvalo? Už i ta zmíněná formulace „poklidné diskuzní vystoupení“ příliš nesedí v dobách neustálého odsouvání oprávněných moravských požadavků. Navícpozvání bývalého poslance HSD-SMS – tedy odpadlíka – Vysloužila, či obvinění ze spolupráce s StB jistě nepůsobila zrovna uklidňujícím dojmem na člověka se zdravotními problémy. Je pravda, že určitá pomoc sice byla poskytnuta přítomnými lékaři, ovšem následné čekání na helikoptéru vedlo k použití sanitního vozu, jehož vybavení nebylo na takové úrovni, jako v případě leteckého převozu. O rychlosti převozu nemluvě.

Ještě situaci doplním o časové údaje. K srdečnímu selhání došlo ve 13:30, na vzdušnou přepravu se čekalo do 14:00, sanitka kupodivu nevyrazila do nemocnice v Modré, ale do vzdálenějších Kramár.Pacient zemřel těsně před 14:50, v 15:00 bylo vydáno prohlášení o úmrtí.

O vraždě se následně vyjádřil předseda SPR-RSČ M. Sládek. Argumentoval hodinovou prodlevou po začátku vážných zdravotních problémů B. Bárty, atmosférou jednání v Budmericích a neupřesněných výrocích mluvčího prezidenta Žantovského.

Brzy po smrti se v Brně objevily plakáty s nápisy – Vrazi! Člověka zabili, Moravu nezabijí!

V každém případě mohou být čechističtí centralizátoři spokojeni. Smrtí Boleslava Bárty jsme ztratili výraznou osobnost, která zatím nenašla rovnocennou náhradu. Jsme tedy nuceni žít v Husákem vytvořené České republice („Česku“), která později obnovila Gottwaldovské kraje z let 1949-60. Politicky korektní média o uvedených základech ČR nemluví, Bárta jako by nežil, zastánci obnovy naší země jsou uráženi nálepkou „moravisté“.

Zdroje: Moravskoslezská orlice, Lidové noviny, ČTK, Rudé právo.

Tomáš Skoumal, signatář Deklarace moravského národa