Brno příští čtyři roky povede široká koalice. Oznámila to stávající primátorka Markéta Vaňková. Nabídku ODS a TOP 09 na místa v městské radě přijalo ANO, KDU-ČSL se STAN, Piráti i ČSSD. Mimo vedení moravské metropole zůstávají jen Zelení s Žít Brno a SPD.

Vítězné uskupení ODS a TOP 09 v čele s Markétou Vaňkovou oznámilo minulý týden nabídku na vznik široké koalice. Pozvaní zástupci dalších stran se sešli v pondělí dopoledne. Posléze oznámili vznik koalice, která dala vzpomenout na časy Národní fronty.

Nové vedení Brna se má opírat o většinu 46 mandátů z 55. Primátorský post znovu obsadí Markéta Vaňková (ODS), navíc se zaměří na oblast kultury. Jejím prvním náměstkem se stane René Černý (ANO), který bude zodpovídat za investice a implementaci evropských fondů.

Brněnská rada bude mít celkově až jedenáct členů. Dalším náměstkem primátorky má být Robert Kerndl (ODS) pro oblast energetiky a sociální péče, jako radní zasedne Petr Kratochvíl (ODS) pro oblast dopravy, Tomáš Aberl (TOP 09) pro sport, Petr Bořecký (ANO) pro územní plán, Karin Karasová (ANO) pro bytovou politiku, gescí Jiřího Olivy (ČSSD) bude majetek.

Lidovci se STAN a Piráti ještě o obsazení míst v radě jednají. První uskupení bude mít pravděpodobně na starosti životní prostředí a školství, Piráti participativní rozpočet, strategický rozvoj a IT. V opozici zůstane SPD s Trikolorou a Moravany, stejně jako Zelení s Žít Brno.

Se skřípěním zubů

Lídryně nové koalice Markéta Vaňková novinářům oznámila, že považuje širokou koalici za nejlepší řešení. „Tato platforma je nejlepší a udělám vše pro to to, abychom v zásadních tématech našli shodu bez ohledu na to, zda to bude v koaliční smlouvě, nebo ne,“ sdělila Vaňková. Podotkla, že na stole bylo i jednodušší řešení s menším počtem stran.

Budoucí první náměstek primátorky René Černý (ANO) uvedl, že hnutí s nabídkou souhlasilo díky nabídnutým gescím. „Akcentovali jsme bytovou politiku a územní plán. Také investice pokrývají to, co bychom chtěli v Brně změnit,“ řekl po koaličním jednání Černý.

Při oznámení koalice nebyl přítomen dosavadní primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL), který dosud figuroval jako lídr a hlavní vyjednavač kandidátky Lidovců a Starostů. Ještě minulý týden se proti široké koalici ohradil, teď se však připravuje na post ministra životního prostředí, který převezme po rezignaci Anny Hubáčkové. Nový vyjednavač Filip Leder (KDU-ČSL) sdělil, že Hladík vznik koalice přijal “se skřípěním zubů”.

Lidovci a Starostové podle Ledera s koalicí souhlasili, protože jim umožní pokračovat ve stěžejních projektech. V minulém volebním období měla KDU-ČSL na starosti dotace na zelené střechy, pokládání solárních panelů na městské doby či investice do škol.

Podobné důvody prý vedly i Piráty. Jejich lídr Marek Lahoda zmínil práci na rozdělaných projektech. Členská základna brněnských Pirátů bude o koaliční smlouvě hlasovat dodatečně. Pokud by ji neschválili, z koalice by vystoupili.

Vaňková počítá s podpisem koaliční smlouvy ve středu. Ve čtvrtek se bude konat ustavující zasedání městského zastupitelstva. Letošní komunální volby v Brně vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL se STAN deset. Šest mandátů obsadila SPD s Trikolorou a Moravany, čtyři Piráti a po třech ČSSD a koalice Zelených s Žít Brno.

Autor: pjk, foto: Facebook Markéta Vaňková