Jaký mají kandidáti do senátu vztah k Moravě?

Podzimní volby do senátu se blíží. Kandidátů z volebních obvodů na Moravě a ve Slezsku jsme se ptali, jaký mají vztah k Moravě, jak hodnotí její stav a co pro ni chtějí udělat. Přečtěte si výběr z jejich odpovědí.

Na území Moravy a Slezska se nachází 11 volebních obvodů pro letošní volby do jedné třetiny Senátu Parlamentu ČR. Jedná se o obvody Žďár nad Sázavou, Znojmo, Vyškov, Brno-město, Přerov, Olomouc, Uherské Hradiště, Zlín, Frýdek-Místek, Ostrava-město a Kraviná.

 

Jaké si to uděláme, takové to budeme mít

Martin Pavlík (obvod Znojmo), ANO 2011

Martin Pavlík je ředitelem znojemské nemocnice, dříve vedl Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Do senátu kandiduje na Znojemsku. Patří mezi kandidáty, kteří zdůrazňují, že postavení Moravy odvisí od vůle samotných Moravanů. “Akcentu na Moravu není nikdy dost, ale přiznejme si, že i zde platí ‘Jaké si to uděláš, takové to máš’. Je na nás, abychom pečovali o naše hodnoty a tradice, je naší odpovědností, abychom je přenášeli na další generace,” vyjádřil své přesvědčení Pavlík.

Antonín Seďa (obvod Uherské Hradiště), ČSSD

Podobný názor má i Antonín Seďa, bojující o přízeň voličů na Uherskohradišťsku. “Neustálé zvyšování administrativy ze strany státní správy omezuje občanské svobody a regionální odlišnosti. To, co je podstatné, je uvědomění si Moraváků, že co si neuděláme sami nebudeme mít.”

Radní Uherského Hradiště považuje vznik současného systému krajů zásadní chybu. “V době vzniku krajů jsem prosazoval zemské zřízení naší země nebo alespoň zachování takzvaných velkých krajů, to znamená na Moravě dva kraje. To se nepovedlo a ukazuje se, že to přispělo k vysoké byrokratické zátěži a zbytečné administrativě. Také „drobení“ Moravy a Slezska nepřispívá ke zvyšování sebevědomí či větší spolupráci Moravanů. Protože pro řešení problémů je důležitá soudržnost a pospolitost každé společnosti. A to dnes i na Moravě poněkud postrádám,” popsal situaci Seďa.

Tomáš Kocourek (obvod Přerov), ODS

Lékař a přerovský zastupitel se domnívá, že postavení Moravy je především dáno tím, jací zástupci ji reprezentují. “Nepochybně je zde prostor je zlepšení. Nikoliv jen v nedávném nákresu historických hranic Moravy a Čech na silnice, ale třeba i při propagaci Moravy jako celku při turismu či investičních pobídkách,” myslí si Kocourek.

“Například péče o silnice rozdělené mezi stát, kraj a město je mnohdy chaotická, koordinace dopravních staveb pak v regionu Přerovska mnohdy vyloženě nesmyslná. Tady vidím obrovské možnosti ke zlepšení,” kritizoval ortoped a lékař zdravotnické záchranné služby.

Radek Vincour (obvod Olomouc), ODS

Podle starosty Uničova Radka Vincoura kandidujícího v olomouckém senátním obvodu je zásadní vést o případné zásadní správní reformě diskuzi. “O možnosti změny uspořádání našeho státu se musí vést diskuze. Vše ku prospěchu optimálního fungování státu”, uvedl Vincour s tím, že se na Moravě narodil a cítí se jako Moravák.

Marek Ošťádal (obvod Olomouc), Nezávislý za STAN

Hanácký patriot Marek Ošťádal kandidující v témž obvodu zdůraznil, že důležité je, kde se o podstatných věcech rozhoduje. “O záležitostech regionů by měly mít pravomoci rozhodovat v těch dotčených regionech a ne někde v Praze. Jsou v tomto případě dvě možnosti řešení, buď zvýšení pravomocí regionů, nebo posílení zastoupení regionů tam, kde se o věcech rozhoduje. Oboje dle mého nyní není dostatečné,” sdělil starosta obce Náklo a člen hudební skupiny Stracené Ráj.

Ivo Valenta (obvod Uherské Hradiště), Nezávislý za Soukromníci

“Mohl bych se dlouze rozepsat o případných problémech s dopravním napojením některých regionů na dálniční síť, srovnávat pracovní a platové možnosti jednotlivých krajů a podobně. To vše se ale dá řešit, pokud je vůle na všech stranách. Klíčové je, abychom měli všichni na paměti, že jsme a musíme být hrdými Moravany,” odpověděl na dotaz redakce Ivo Valenta obhajující senátorský post na Uherskohradišťsku.

Pavel Ondrůj (obvod Přerov), Piráti

Pavel Ondrůj kandidující na Přerovsku s kraji jako takovými problém nemá, zasloužily by si ale podle něj reformu. “Abych řekl pravdu, tak osobně nemám problém s dosavadním rozdělením na kraje. Je ovšem pravdou, že ještě v nedávné historii existovalo zemské zřízení, kde měla Morava určitou pozici. Kraje si každopádně nějaký typ reformy zaslouží,” uvedl přerovský zastupitel.

“Co mě spíš zaráží, je způsob, jakým jsou rozdělené senátní obvody, které nekopírují okresy a mnohdy zasahují i do více krajů. Kvůli tomu může být občas komplikované řešit problémy ve svém obvodu, když se de facto kříží s jinými celky,” dodal Ondrůj.

Ondřej Feber (obvod Karviná), ANO

Kraje vyhovují také Ondřeji Feberovi, starostovi obce Stonava a bývalému senátorovi za Karvinsko, který se chce znovu dostat do senátu. “Kraje se za 20 let v našem systému moci našly, plní jasnou úlohu a bylo by pošetilé to zase měnit.”

Michaela Blahová (obvod Zlín), KDU-ČSL

S tímto názorem souzní například i radní Zlínského kraje Michaela Blahová, která chce uspět v senátních volbách na Zlínsku. “Vzhledem k rozdělení ČR na 14 krajů, nevnímám Moravu v nevýhodném postavení. Rozhodně nejsem pro zrušení krajů,” odpověděla na dotaz redakce lidovecká kandidátka do senátu.

Zdroj: https://zpravyzmoravy.cz/anketa-jaky-maji-kandidati-do-senatu-vztah-k-morave-ptali-jsme-se-za-vas/?fbclid=IwAR38KfuInco9v7naCObB_0kEpftJ3L7QNVNxvyfRtapr2_i0WR1EUXz4nsI