V průběhu pandemie koronaviru a nemoci COVID-19, kterou způsobuje, se opět prokázalo, že český stát se chová vůči Moravě a Slezsku diskriminačně a Moravany zjevně považuje za občany druhé kategorie. Je zcela zřejmé, že na počet obyvatel Moravy a Slezska připadá mnohem méně odběrových center. Náš spolupracovník z lékařské praxe, jehož totožnost ponecháváme skrytou z důvodu možného ohrožení zaměstnání pro kritické postoje, k tomu dodává:

„Z rozmístění odběrových míst na koronavirus je vidět, kdo je občanem první kategorie a kdo občanem druhé kategorie. V Čechách je 3x větší počet odběrových míst na koronavirus, než v moravskoslezském prostoru. Na Moravě nejsou dokonce ani v krajských městech Jihlava a Zlín, zatímco v Čechách nezapomenou ani na 16. tisícový Benešov, ležící na okraji Prahy. Testování na koronavirus je teď už technologicky docela dostupné a není důvod držet to jenom pro nadlidi…

…Když veškerá ta panika začala, tak se v Praze budovaly diagnostická centra, kterých bylo dost i pro milionové město, zatímco na Moravě ke stejnému problému přistoupili zřízením gheta na Uničovsku a Litovelsku. Když se testuje tzv. inteligentní karanténa, tak samozřejmě zase na Moravě. Inteligentní karanténa má pomocí mobilů sledovat pohyb obyvatelstva. U kapénkové infekce je to velmi pochybný krok. Ten stejný nástroj však lze velmi dobře využít ke sledování pohybu obyvatelstva a zejména politicky neposlušných lidí…

Proč se to netestuje na pražských manažerech a podnikatelích? Proč zase represe nejdříve na Moravě?“

Další ukázka dvojího metru na Čechy a Moravu: Když se zakazovaly hromadné akce, tak Bezpečnostní rada státu rozhodla, že Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě konaný ve dnech 5 až 8.března 2020 se musí konat bez přítomnosti veřejnosti, ale Pražská derby Slavie a Sparty 8.března 2020 proběhla s publikem.

Z uvedených skutečností je zřejmé, že český stát opět prokázal, že ve vztahu k Moravě není schopen překročit svůj historický stín a starat se nestranně stejně zodpovědně o Čechy a Moravany. My Moravané však toto ani od českého státu nežádáme, je totiž přirozené že každý se stará především o to, co považuje za sobě vlastní. A Praze jsou vlastní Čechy. Morava a Slezsko jí přirozeně vlastní nikdy nebyly, nejsou a nebudou, nelze tedy realisticky nikdy předpokládat stejný a spravedlivý přístup, zodpovědnost a investice vůči Moravě jako vůči Čechám.My Moravané požadujeme systémovou možnost starat se o své záležitosti samostatně a mít k tomu odpovídající institucionální – státní nástroje a vlastní nezávislé finanční zdroje. Usilujeme o obnovu moravské státnosti v takové formě, abychom si mohli mimo jiné i zdravotnickou problematiku řešit samostatně v rámci Moravy ku prospěchu a potřebám Moravanů. Takovou obnovou moravské státnosti je pouze silný federativní princip rovnoprávného postavení moravské republiky s českou republikou a výslovné – zákonem stanovené rovnoprávné postavení Moravanů s Čechy po všech stránkách – národnostních, politických, ekonomických, sociálních, mezinárodních a v neposlední řadě i kulturních.

zdroj: Moravané