Kraj Vysočina chystá zřízení výboru pro národnostní menšiny na návrh Moravanů

Kraj, v jehož územním obvodu žije podle posledního sčítání lidu alespoň 5% občanů kraje hlásících se k národnosti jiné než české, zřizuje výbor pro národnostní menšiny, pokud o to písemně požádá spolek zastupující zájmy národnostní menšiny.  O zřízení výboru požádal spolek Moravské srdce.  „Máte dobré informace,“ potvrdil informace Občasníku předseda spolku Moravské srdce Pavel Dohnal.

Nejméně polovinu členů výboru musí tvořit příslušníci národnostních menšin, ledaže tuto podmínku nelze splnit pro nedostatek kandidátů z řad národnostních menšin.

Podle informací Občasníku by měl být členem výboru šéfredaktor Horáckých novin Petr Chňoupek a dva politici z Třebíčska: náměstek hejtmana Pavel Franěk (ANO) a krajská radní Jana Fialová (ČSSD).

Informace Občasníku o přípravách na zřízení nového výboru krajského zastupitelstva vyvolala rozruch mezi krajskými politiky.

„Zrovna u moravské národnosti si nemyslím, že by potřebovali krajský Výbor pro národnostní menšinu. Přijde mi to nacionalistické,“ poznamenal krajský zastupitel Josef Herbrych (KDU-ČSL).

„Tak to bych mohla požádat o vytvoření výboru pro jihočechy, to je také menšina na Vysočině,“ prohlásila s nadsázkou krajská zastupitelka Bohumila Kobrlová (ANO).

„Stávající počet výborů a komisí, jak je schválilo zastupitelstvo, považuji za optimální. Rozšíření tohoto počtu si dokáži představit pouze v mimořádném a řádně odůvodněném případě nebo tam, kde to ukládá zákon,“ řekl havlíčkobrodský starosta a krajský zastupitel Jan Tecl (ODS).

„Národnostní menšinou jsem až do Vašeho dotazu považovala skupinu či společenství občanů žijících na území ČR, kteří se odlišují od majoritních občanů. Což může být zpravidla etnickým původem, jazykem, kulturou a tradicemi. Nemyslím si, že by Moravané hovořili jiným jazykem, že by se od Čechů odlišovali i vzhledem, možná trochu kulturou či tradicemi, čím myslím, že Moravané pijí víno a slivovici, Češi pivo, ale i to dnes jde napříč národy. Působí to na mě, že se chce někdo zviditelnit a hrát si na patriota z Moravy. Možná bychom měli jako Češi žádat vše co nám bylo cizinci ukradeno a zabaveno a žádat o všechna území otce vlasti Karla IV., tedy Země Koruny české,“ sdělila s nadsázkou krajská zastupitelka Ivana Mojžyšková (ČSSD).

„Česko tvoří tři národy: Češi, Moravané a Slezané. Proto Moravané nemohou být vnímáni jako národnostní menšina,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Miroslav Mareš, zdroj: http://www.obcasnik.eu/kraj-vysocina-chysta-zrizeni-vyboru-pro-narodnostni-mensiny-na-navrh-moravanu/