Markrabstvi moravske byl statni utvar na uzemi Moravy v rokach 1182-1918. Kratce před zahajenim Velke valky v něm žilo 2 miliony 622 tisic obyvatel. Prvnim moravskym markrabětem se stal Konrad II Ota pozdějši kniže Čech, kery byl jmenovany roku 1182 z vule cisařa Frydrycha I. Barbarossy. Tym bylo Moravě dane postaveni knižectvi řišskeho, na Čechach nezavisleho a podřizeneho enem cisařovi.

Od 28. řijna 1526 bylo Moravske markrabstvi jednu z korunnich zemi Habsburske monarchyje. Hlavnim městem byla Olomuc a Brno společně, od roku 1641 enem Brno. Tento politycky utvar měl v pruběhu hystorye ruznu miru autonomyje a vlastni zemsky sněm. Po roku 1611 se moravskym markrabětem automatycky stavali češti kralove. Po roku 1782 bylo Markrabstvi moravske spojene
s Vevodstvim Horni a Dolni Slezsko v jeden spravni celek v tzv. Zemi moravskoslezsku.

Se vznikem Československe republiky v roce 1918 Markrabstvi moravske faktycky zaniklo, jako samostatny celek existovalo do roku 1928 jako Země moravska. Země moravska byla spravovana zemskym vyborem a zemskym uřadem v čele s jejim prezidentem.

Po roce 1928 byla vytvořena společna Země moravskoslezska, kera byla jednu ze čtyř samospravnych zemi Československe republiky a existovala do 31. prosinca 1948.
Nasledkem stalinske centralizace bylo zrušene zemske zřizeni a bylo zavedene zřizeni kraju podřizenych Praze, kere nerespektovaly hystorycke zemske hranice. V době tzv. pražskeho jara byl z inyciatyvy moravskych poslancu podany navrh na nove uspořadani republiky sestavajici z federace rovnopravnych subjektu Čech, Moravy, Slezska a Slovenska.
Tyto snahy však nebyly respektovane ani českyma, ani slovenskyma politykama a vysledkem tehdejšich snah o zrovnopravněni se stala federace uspořadana na narodnostnim pryncipu Čechu a Slovaku.

Po padu komunystyckeho režimu vydalo Federalni shromažděni Česke a Slovenske federatyvni republiky usneseni o obnoveni moravsko-slezske samospravy, v němž označilo zrušeni Země moravskoslezske za „akt nespravedlivy a poplatny totalitni byrokratycko-centralistycke praxi. Bylo vyslovene přesvědčeni, že tato nespravedlnost bude napravena. Ve volbach roku 1990 byl předloženy navrh na obnoveni zemskeho zřizeni, předsednictvo Česke narodni rady, kaj mělo převahu Občanske forum, však tento navrh zamitlo. Ani dalši snahy v pruběhu devadesatych roku nevedly k napravě totalitně-centralistyckych praktyk.

V roce 2000 vstupil v platnost zakon, kery rozdělil uzemi Česke republiky na čtrnact kraju, kere opět nerespektuju hystorycke hranice Moravy a je tak pokračovane v centralistyckem zřizeni faktycky zavedenem za komunystycke totality v obdobi vlady Klementa Gottwalda.

Přiběh je z nove knižky Ladislava Větvičky „S Jarkem Haškem po 100 rokach OKOLO RAKUSKO-UHERSKA“. Všecky dily teto knihy vhodne pro format blogu možete pokupě najit pod timto odkazem, kde budu vychazat až do konca červenca.

Zdroj: https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=716367