Proč všichni Moravané v českých komediích vypadají jako tancující opilci v krojích?

„V tuzemských filmech posledních asi čtyřiceti let jsou Moravané obvykle hodně stereotypně ukazováni jako lidé, kteří pijí, a to hodně. Většinou pijí víno, kořalku, a když pijí, tak rádi zpívají. A aby to všechno mělo nějakou kulturu, tak na sobě mají kroje,“ popisuje s lehkou nadsázkou Ondřej Daniel z Centra pro studium populární kultury, jak vypadá typická filmová podoba obyvatele Moravy v českých komediích.

V rámci přednáškového cyklu Film a televize sociologickýma očima, který pořádá Sociologický ústav Akademie věd, mluvil historik Ondřej Daniel o zajímavém fenoménu stereotypního zobrazování Moravy v tuzemské kinematografii. Většina Moravanů působí podle něj v tuzemských filmech tak trochu jako opilí, tancující divoši.

O stereotypní zobrazování Moravy a Moravanů v české kinematografii se Ondřej začal zajímat z ryze osobních důvodů. „Pocházím z moravské části Českomoravské vrchoviny, a když jsem v roce 1997 přišel do Prahy, tak jsem nechápal, proč po mně pořád všichni chtěli, abych jim vozil víno. U nás se totiž vůbec žádné víno nepěstuje. Začal jsem se víc zajímat, proč to takhle je, a došlo mi, že obrovský kus medvědí práce v tom udělaly právě normalizační vinařské komedie. Kvůli nim jsou téměř všichni obyvatelé východní části České republiky bráni právě jako ti opilí, tancující divoši v krojích a s demižonem v ruce.“

Bodrý student medicíny Venóš z komedie Jak básníci přicházejí o iluze, film Bobule, seriál Vinaři, normalizační trilogie Bouřlivé, Zralé a Mladé víno. Ve většině českých snímků jsou Moravané zobrazováni velmi stereotypně. Hodně pijí, rádi tancují, nosí kroje, jsou bodří a pocházejí z vesnice, ve které funguje vzájemná pospolitost a jistá harmonie.

Zajímavé je podle slov Ondřeje Daniela to, že část Moravanů tuhle marginalizující představu o Moravě a jejích obyvatelích sama přejímá a potvrzuje ji jako prvek sebeidentifikace. Zvlášť v posledních letech navíc stereotypní moravské filmy zažívají znovu velký boom. Příkladem jsou podle Ondřeje třeba právě komedie Bobule a 2Bobule, kvalitativně o něco lepší Muži v říji nebo televizní seriál Vinaři.

https://wave.rozhlas.cz/proc-vsichni-moravane-v-ceskych-komediich-vypadaji-jako-tancujici-opilci-v-5214108