Kandidáti Moravského zemského hnutí stanou v čele Dačic. Novým starostou je Miloš Novák (druhý zleva).

Překvapivé výsledky komunálních voleb v Dačicích mají úspěšnou dohru. Post starosty připadne kandidátovi Moravského zemského hnutí (MZH). Vedení města nad Moravskou Dyjí utvořilo s ODS. Odvrátilo tak širokou koalici, která by v čele udržela lidoveckého starostu.
O vítězství moravského hnutí v Dačicích jsme psali.
Dačické zastupitelstvo v pondělí 24. října zvolilo na ustavujícím zasedání nové vedení města. Starostou se stal Miloš Novák (MZH), místostarostou je Jiří Baštář (ODS). V radě města dále zasedne Bohumil Šuhaj (MZH), Milan Točík (MZH), Richard Tůma (ODS), Michal Křížek (ODS) a Hana Švarcová (ODS).
„Rád bych poděkoval bývalému vedení města Karlovi Macků a Kateřině Markové za jejich odvedenou práci pro rozvoj Dačic a místních částí. I v tomto volebním období bude rada města sedmičlenná,” uvedl nově zvolený starosta Miloš Novák. Připomněl, že ODS měla zastoupení v radě už v minulém volebním období.
Moravští patrioté poprvé ve vedení Dačic
Miloš Novák reprezentuje barvy moravského hnutí, stranicky ale přísluší k hnutí ANO. Ve volbách získal nejvíce hlasů z celé kandidátky MZH. Jeho osoba pomohla odvrátit vznik široké koalice pod vedením KDU-ČSL, která by k vedení města nepřipustila moravské hnutí. Svou roli sehrála také většina v městské radě pro ODS.
Moravské hnutí se komunálních voleb v Dačicích účastní od začátku 90. let. Hájí názor, že přiřazení Dačicka k jihočeskému kraji bylo chybou. Zdejší region historicky vždy náležel k Moravě.
“Uvědomujeme si, že to je obrovský závazek vůči voličům. Ve spolupráci s koaličním partnerem se budeme držet našeho volebního programu a snažit se moravské Dačice rozvíjet i v této složité době,” doplnil volební lídr MZH Bohumil Šuhaj.
Autor: pjk, foto: Moravské zemské hnutí