Moravský hokejový dres vznikl pro fanoušky, kteří postrádají moravskou symboliku na dresech hokejové reprezentace ČR.  Z fotbalových a hokejových reprezentačních dresů, jako mávnutím kouzelného proutku, nedávno zmizely moravské i slezské orlice.

Velký znak ČR na hrudích našich hokejistů nás od roku 1993 až donedávna udržoval v hrdosti a naději, že Morava patří do tohoto státu, že se s Moravany počítá, že hokejisti reprezentují i nás. „Hrozby, žádosti ani prosby směřované do Prahy nepomáhají. Nezbývá nám tedy nic jiného, pokud chceme mít zastoupené symboly Moravy při reprezentačních utkáních, než vytvořit si vlastní moravský dres, ve kterém budeme moci hrdě fandit týmu, který není jen český, ale je i náš moravský,“ říká Petr Kozel, jeden z autorů myšlenky moravského hokejového dresu.

A nezůstalo jenom u myšlenky. Své představy dokázali přenést do návrhu, s čímž pomohla agentura Design88, jmenovitě Karel Janáč z Valašských Klobouk. Momentálně se přijímají první zvýhodněné předvýrobní objednávky na e-shopu všech hrdých Moravanů www.moravskypatriot.eu. Termín dodání je 8. 5. 2019 dva dny před letošním mistrovstvím světa v ledním hokeji na Slovensku. Česká reprezentace hraje 10. 5. 2019 první zápas se Švédskem v Bratislavě. „Pikantní bude tento duel zejména v tom, že Švédové budou moci tento zápas vnímat jako nové derby, vždyť proti nim budou stát hokejisté s logem jejich Scanie na dresech,“ vtipkuje Jiří Máca, hrdý Moravský patriot provozující stejnojmenný e-shop.

Jedním z cílů této aktivity je Moravským fanouškům umožnit fandit svému týmu na MS hrdě v národním dresu. Dalším cílem je také růst osvěty a národního sebeuvědomnění.

Moravská zemská symbolika na dresech je vytvořena podle nejnovějších bádání. Na zádech moravského hokejového dresu je obrys historického území Moravy bez moravských enkláv (enklávy jsou oblasti  mimo základní území spadající pod moravskou samosprávu) s textem slavnostní písně Moravanů.  Nad mapou je nápis MORAVA i v původním moravském písmu, tedy v hlaholici. Záměrem je ukázat světu, že právě u nás vzniklo nejstarší slovanské písmo a že Morava je kolébkou evropské vzdělanosti.

https://www.regionvalassko.cz/moravaci-si-vytvorili-vlastni-hokejovy-dres-novy-narodni-se-jim-nelibi/?fbclid=IwAR1ZRXF5fV6SeL2KmNpwivy5tbawh6FnrAoUVV7p1Dk24EF4uejxJT3O5bs