Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu pořadu Máte slovo společně se svými hosty diskutovat o navrhovaných změnách české státní hymny. Diskutovat budou: Ilja Šmíd – ministr kultury, Vladimír Franz – hudební skladatel a vysokoškolský pedagog, Varhan Orchestrovič Bauer – hudební skladatel a dirigent, Pavel Dohnal – předseda strany Moravanů, a další.

V posledních dnech se na základě nápadu sportovních funkcionářů Českého olympijského výboru velmi živě diskutuje o návrhu na úpravu české státní hymny. Mluví se o jiném hudebním aranžmá nebo dokonce o přidání druhé sloky, aby byla hymna delší. Jak by se ale naše státní hymna mohla změnit a kdo by o tom mohl rozhodnout?

Slováci vyřešili stejnou debatu tím způsobem, že po vzniku samostatného Slovenska ve své hymně druhou sloku přidali a zároveň odmítli návrh, aby se novou hymnou stala píseň „Hej, Slováci“, která byla hymnou válečného Slovenského štátu. Věnovala se dostatečná pozornost české hymně při dělení Československa nebo se jí jen „ušmikla“ druhá sloka? Měla by být vlastenečtější, delší a sebevědomější?

Čtvrtek 12.4. 2018 ČT1 pořad Máte slovo