Z názorů kandidátů, kteří usilují o hlasy z Moravy, lze konstatovat nezájem, nebo spíše odpor vůči obnově Moravy. Možná by stálo za úvahu, který z nich je nejvíce protimoravský… :(.

Tomáš Skoumal

__________________________________________________________________________________________________________

Prezidentské volby se blíží. Všech kandidátů jsme se zeptali na jejich vztah k Moravě a co si myslí o moravské samosprávě, kterou zlikvidoval komunistický režim. Jako dalšího jsme vyzpovídali podnikatele Karla Diviše.

Jaký je váš vztah k Moravě?

Moravu mám velmi rád pro dobrosrdečnost a otevřenost místních lidí.

Co se vám na Moravě nejvíc líbí?

Kromě tradičního vinařství také krásná příroda, místní zvyky a dodržování tradic.

Je Morava jen zaostalý “východ republiky”?

Rozhodně není, ale je pravda, že velká centra, zejména Praha, ale i Brno, jsou od zbytku republiky odskočená.

Myslíte si, že má Morava adekvátní postavení v tomto státě? Co byste případně změnil?

Morava je pro mě přirozenou součástí mé rodné země a nikdy jsem o ní neuvažoval nijak specificky, stejně jako o Čechách nebo Slezsku. Považuji se za občana České republiky a všechny její regiony jsou pro mě mým domovem.

Po nástupu KSČ k moci byla k 1. 1. 1949 zrušena staletá moravská zemská samospráva. Jak se stavíte k tomu, že ani po třiceti letech nebyl tento zločin komunismu napraven?

I vzhledem k tomu, že jsem poměrně mladý ročník 1976, tak se narovinu přiznám, že o této problematice toho bohužel mnoho nevím.

Podle odhadu ekonomů (viz například nedávné doporučení NERVu) by zrušení nebo redukce krajů vedly k zefektivnění územního rozvoje a úspoře minimálně v řádu desítek miliard korun. Podporujete tento návrh?

Nechal bych krajské zřízení tak, jak je nyní nastaveno. Pro případné změny je třeba důkladná analýza, a také společenská shoda obyvatel jednotlivých krajů.

Co byste vzkázal voličům z Moravy?

Vzkázal bych jim, ať volí srdcem a intuicí, ať nehledají menší zlo, ale ať vyberou pro ně nejlepšího a nejsympatičtějšího kandidáta.

Karel Diviš je podnikatel v oblasti informačních technologií. Stojí za firmou IDC-softwarehouse, která provozuje letenkový portál Letuška.cz. Pochází ze severočeské České Lípy, vystudoval pražskou Univerzitu Karlovu. Ministerstvo vnitra původně nepovolilo jeho kandidaturu, tu posléze uznal Nejvyšší správní soud.