Na území Pardubického kraje se během pátečního dopoledne začaly objevovat hnědé tabule upozorňující na historickou hranici Čech a Moravy. Jejich instalaci inicioval hejtman Martin Netolický po jednání s historiky a moravskými patrioty, kteří na jaře na silnicích namalovali bílé čáry jako připomínku této tradiční zemské hranice. Cedule se objeví na šesti místech silnic I. tříd na dvou silnicích II. třídy.

Situaci s povděkem komentuje i jeden z tvůrců nápisů, které se objevili na vozovkách na historické hranici počátkem května, historik Ondřej Mlejnek: „Mám velkou radost, že se naše úsilí nakonec vyplatilo. Je to dobrá zpráva a povzbuzení do další práce. Budeme usilovat o vyznačení hranice na všech silnicích vyšších tříd a to nejen v Pardubickém kraji.

Vzhledem k tomu, že náš kraj je opravdu českomoravský, tak od počátku vnímám iniciativu jako symboliku a vhodnou připomínku naší historie. Právě proto jsme na sebe pořízení a umístění hnědých cedulí, které upozorňují na kulturní či turistické zajímavosti, převzali. “ uvedl hejtman Martin Netolický.

Tabule jsou umístněné na silnicích I/43 z Červené Vody do Horní Orlice, I/11 na Červenovodském sedle, I/43 z Horních Heřmanic do Štítů, I/43 mezi Svitavami a Opatovcem, I/35 za Svitav do Gajeru a I/11 z Vendolí do Květné.

Od počátku jsem vnímal celou záležitost jako velmi vhodné připomenutí historie a nechápal jsem snahu kriminalizovat namalování bílých čar na vybraných silnicích. Je pravdou, že pokud by k tomuto činu nedošlo, pravděpodobně bychom dnes hnědé značky neinstalovali a možná bychom o tom pouze debatovali. Považoval jsem však za jednoznačně správné, abychom se jako kraj na pomezí Čech a Moravy k této iniciativě připojili,“ dodal hejtman Netolický.

Tradiční zemská hranice Moravy s Čechami kromě Pardubického kraje prochází také krajem Vysočina a Jihočeským krajem. Zde nadšenci tak vstřícnou odezvu od vedení krajů nenašli. Hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek jakoukoliv spolupráce kraje odmítl a odkázal je na případné nové vedení kraje po říjnových volbách. “Rádi bychom, aby takové značení vzniklo i na Vysočině a v Jihočeském kraji. Pokud to nebudou ochotny zajistit kraje, jsme připraveni se na financování cedulí podílet. Uspořádali jsme na to i speciální sbírku ve spolupráci s Moravskou národní obcí, kam může kdokoliv přispět. Zatím se vybralo přibližně 18 000 korun, což stačí přibližně na 3 informační cedule,” doplňuje Ondřej Mlejnek.

Přispět na tvorbu dalších hraničních cedulí na tradiční Moravsko-České hranici je možno finančním darem na účet Moravské národní obce 2900076325/2010, do zprávy pro příjemce uveďte “Na vyznačení hranice”.

Zdroj: https://zpravyzmoravy.cz/nove-cedule-pripominaji-tradicni-zemskou-hranici-moravy-a-cech-na-svitavsku/