Nález, který podle archeologů nemá na Moravě obdoby, odkryli náhodou dělníci v Uherském Brodě. Při stavbě narazili na bronzové nádoby. Přivolaní odborníci později odhalili dva tisíce let starý bohatě zdobený hrob zřejmě místního náčelníka, který oblasti pravděpodobně vládl. Mimořádná událost v Uherském Brodě si vyžádala mimořádnou pozornost archeologů. Milimetr po milimetru tak pečlivě odkrývají nález, který pod zemí ležel dva tisíce let. Na podobný zřejmě další desítky let nenarazí.

„Mezi ty nejzajímavější předměty patří bronzové nádoby, pánev a naběračka. Co se týče dalších nálezů, které měl nebožtík u sebe jako milodary, tak jsou to dvě spony u hlavy, další dvě bronzové spony měl na hrudi. Tak bohatý hrob z tohoto období se na Moravě prozatím objevit nepodařilo,“ popsal vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea Tomáš Chrástek.

Archeologové zatím mohou s jistotou říct, že jde o dospělého muže. Věk a další podrobnosti určí až přesná analýza nálezů. Pomůže jim v tom i hlína odebraná při odkrývání hrobu. „Z oblasti pánve, z původního břicha a střev jsme odebrali vzorky na parazity, jestli daný jedinec trpěl nějakými chorobami,“ přiblížil archeolog Slováckého muzea Jaroslav Bartík.

Po hodinách mravenčí práce a podrobném zadokumentování uspořádání hrobu mohli archeologové začít s vyjímáním nálezů, třeba bronzové spony od opasku. „To jsou dva plíšky, které jsou snýtované na tři nýty. Přes to jsou dvě očka, jedno se dochovalo, jedno je ulomené,“ vysvětlil Bartík.

Spolu s dalšími milodary poputuje do konzervátorských dílen. Kostru velmože podrobí antropologickému zkoumání. Až teprve potom muzeum mimořádný nález představí veřejnosti.¨

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/zlinsky-kraj/2916923-dva-tisice-let-stary-hrob-odkryli-archeologove-v-uherskem-brode-patril?fbclid=IwAR0e7F_T1s2bo7Kz7-5p3j6ePD6NIG_uS1Em9NJViR2mnkbKZlMA0vJWH2U