Slavný moravský malíř Joža Uprka má novou pamětní desku na Nádražní ulici v Uherském Hradišti. Uprka svými obrazy proslavil Moravu po celé Evropě. Informaci uvedl server Zlin.cz.

Autorem plakety je akademický sochař Zdeněk Tománek. „Snažil jsem se vymanit z folklóru, který je pro Uprku symbolický. V té plaketě jsem chtěl zvýraznil jeho osobnost. Osobnost jako malíře a výtvarníka,“ uvedl Tománek. Jedním z motivů vyobrazujících malířovu osobnost je klobouk, který symbolizuje odchod Uprky po dokončení jeho díla, které však s lidmi zůstává dál.

V letošním roce slavíme 160. výročí od Uprkova narození, a tak jsme se rozhodli při této příležitosti připravit důstojný program. Odpoledne nejdříve hosté položili kytice k hrobu Joži Uprky na Slováckém Slavíně v Kněždubu,“ uvedl spoluzakladatel Galerie Joži Uprky Petr Vašát. Právě hosté měli za úkol samotné odhalení pamětní desky v Nádražní ulici. To se však trochu zkomplikovalo a pevně připevněnou zakrývací plachtu se povedlo odstranit až starostovi města Stanislavu Blahovi.

Uprka byl umělec, který charakterizuje Slovácko. Maloval naše národopisné zvyky, málokdo dokázal zachytit lidové kroje a zvyky tak jako Joža Uprka,“ uvedl Stanislav Blaha.

Právě dům s číslem 27 na Nádražní ulici, kde pamětní deska visí, byl místem, kde malíř často pracoval a tvořil díla, která mohou návštěvníci Uherského Hradiště ve městě vidět dodnes.

Joža Uprka (1861–1940) patří mezi nejvýznamnější moravské malíře a grafiky moderní doby. Jeho dílo zachycuje téměř výhradně život prostého lidu na Slovácku. Proslavil se zejména obrazy Pouť u sv. Antonínka a Jízda králů ve Vlčnově.