Moravanky a Moravané,

 30 roků zpátky, možná na deň přesně, sem, spolu dalšíma delegátama z jižního Valašska (dnes už sú šeci v Pánu), opúšťál v pozdně večerním Zlíně sekretariát HSD-SMS. Vracali zme sa dom, na Valachy, znechucení. Byli zme vždy radikální (vnímali kořeň, z kerého naše hnutí vyrůstá), stáli za Bártů, brali za své politické dění a život jižní Moravy. ..Zlín schválíl věčinů hlasů, proti vůli naší, vůli pana Váni a vůli pana Rychlíka, výzvu k zastavení příprav plánovanéj celomoravskéj generální stávky, gdy mělo, mj., dójít až k zastavení železniční dopravy na Moravě a ke komplexní blokádě silniční dopravy na moravsko-českéj hranici. SPOLEČNOST NA MORAVĚ BYLA ZRALÁ KE ZMĚNĚ POSTAVENÍ MORAVY VE STÁTĚ… PAMĚTNÍCI, PROMLUVTE! 

 Dnešní společnost je iná. Podnětů na téma Moravy sa běžnému člověku dostává leda z počasí. Jak si má člověk uvědomovat, a nadto za neco bojovat a za neco sa ve volbách rozhodovat, o čem neni vidět, neni slyšet?!! 

 Poslanec neni robot, kerý pracuje podle teho, či mu rabi vloží, či nevloží do lobus frontalis záhadný šém. Poslanec je myslící bytost. ..Mám tady po ruce parlament, možu změnit svět? To asi těžko. ..Možu probudit spícího Moravana? To možu. Ale neco si na mňa najdů, a toto volební období bude pro mňa to poslední, a to já nechcu!! Proč take, dyž sa možu mět dobře. ..Je tu negdo taký, gdo by sa nechtěl mět dobře a gdo má radči Moravu, než sám sebe? ..Možu vzkřísit Moravu jako zem? Nemožu. Na to nemám. Tož co teda možu? Možu brat poslanecký plat. Možu leckem pomoct, gdo zas pomože mně. Už včíl mám z teho těžkú hlavu.. Nemakám snáď aj pro voliče, na stránkách, na fejzbúku?! …

 Za nás si nepamatuju, že by měl negdo přednější téma, než Moravu. Cajzlovské média ale do nás už 30 roků usilovně pumpujú cosi iného. Raz je to perlící Zeman v čele socanů (skutečná příčina prvního propadu moravského hnutí ve volbách), podruhéj jeho vybraný náhradník Babiš, potřetí migranti a poštvrtéj koronavirus (zvrcha, zespoda, zprava či zleva – to je jedno). 

 Jediná věc, kvůli keréj zme sa tehdá hádali, byla, či zme dosť silní, abyzme Moravu vzkřísili my, či to bude až další, či přesdalší generace. To, že to, v téj době, nebude nigdo mimo HSD-SMS, bylo šeckým jasné – dokonca aj šeckým tým, gdo hlasovali proti celomoravskéj generální stávce! Proto mňa, istě uznáte, že oprávněně, sere, dyž su, v čase pro Moravu PŘÍZNIVÉM, konfrontovaný s názorama pro Moravu nepříznivýma – jako je třeba přednost a věčí důležitost šeckého ostatního, než Moravy.

 Dodneska ve mňe je tá nezapomenutelná zlínská okresní konference, gde zme možná spolurozhodli o osudu Moravy na desetiletí dopředu

Moravě sláva!     Jura Zvoníček 

 P. S. 31. května si připomenem 30. výročí skonu najvěčího z nás, docenta Boleslava Bárty. Kéž je táto připomínka víc, než vzpomínka na minulost. Kéž jest připomínka druhého kříšení Moravy v přítomnosti třetí ŽIVÁ!!!