Tudy prošly dějiny. Se Stražiskem není spojena pouze rodina Wichterlových, jejíž členové již několik generací patří ke špičkám v řadě oborů lidské činnosti. Významnou stopu zde zanechal také jeden z nejoblíbenějších českých herců 20. století Ladislav Pešek. Do Stražiska utíkal z Prahy, aby zde našel klid a odpočinek. Dle místních však „jeho“ vila Pampeliška už řadu let po většinu času zeje prázdnotou. Dle některých dokonce měla nedávno změnit majitele. Tak tomu ovšem není. Večerníku se podařilo spojit s jejím spolumajitelem. Díky tomu jsme se dozvěděli řadu informací nejen z její historie, ale zajímala nás také budoucnost pozoruhodné stavby. 

 Vilka Pampeliška na první pohled zaujme svým romantickým vzhledem, jemuž vévodí červené zdivo, žlutě vyvedené vyřezávané ozdobné prvky a zelené okenice. Je součástí kolonie tvořené sedmi vilami z přelomu 19. století, kdy bylo Stražisko oblíbeným letoviskem zámožných prostějovských měšťanů. Vybudovat ji nechal ředitel pivovaru v Bedihošti Ladislav Kaiser. Stojí v „Zátiší“ v uličce podobných domků vedoucích od místního vlakového nádraží k tzv. Vojáčkovu táboru. Stejně jako ty další je ukázkovým příkladem tzv. „alpského“ stylu, který architektuře vévodil v 19. století. Stejně jako ony vyniká zejména bohatou řezbářskou výzdobou. Ve stejném stylu bylo vystavěno například několik domů v areálu lázní Luhačovice.

Ladislav Pešek se do Stražiska dostal díky své druhé manželce Zoře Pittichové, která patřila do rodiny jejího původního vlastníka Ladislava Kaisera. Zora Pittichová ovšem ochrnula a skončila na invalidním vozíku. Ladislav Pešek tak paralelně s ní udržoval také blízký vztah i s její sestrou Danou, která pracovala jako sekretářka Národního divadla.

Do Stražiska slavný herec jezdil hlavně v létě ve svém bleděmodrém trabantu. „Polovinu prázdnin trávila čas na Pampelišce rodina Pittichova, do níž se přiženil i Ladislav Pešek, a druhou polovinu rodina Kaiserova, kam jsme patřili i my,“ zavzpomínal současný majitel Pampelišky Vít Pelikán.

Aktivní člen předlistopadového undergroundu a jeden z hybatelů listopadových událostí roku 1989 v Olomouci aktuálně vlastní Pampelišku společně se svým synem. Lidé ve Stražisku si na něj vzpomínají jako na tatínka s dlouhými vlasy. „Vykoupili jsme všechny možné podíly a v roce 2004 nechali vilku kompletně zrekonstruovat. Drobné práce však na ní pokračují fakticky neustále. Je pravdou, že poslední roky tam jezdíme míň, zhruba jedenkrát do měsíce, o prázdninách pak častěji. Vše je tam prakticky v původním stavu, takže tam není třeba vodovod, a tak na ní nemáme takový komfort jako na naší další chatě na Vysočině,“ vysvětlil Vít Pelikán.

Ladislav Pešek zemřel už v roce 1986, lidé ze Stražiska na něj však stále vzpomínají. Poměrně často se totiž zapojoval do místního života, dokonce si zahrál s místními ochotníky v divadelním představení Chudák manžel. Při vzpomínce na něj se místním nejčastěji vybaví vzpomínka, jak sedí na terase v houpacím křesle. „On byl takový žoviální a společenský, lidé jej měli rádi. Jeho družka si jej však hlídala,“ dodal Vít Pelikán, kterého jsme se zeptali, jaké má s vilou záměry. „Naše rodina ji bude i nadále využívat k rekreaci, její prodej určitě neplánujeme,“ ubezpečil na závěr Vít Pelikán.