nechal i další. Politici mluví také o menším počtu obcí

Ilustrační fotoFOTO: ČTK / Kubeš Slavomír

DOMINIKA MACHOVÁ 15. 7. 2023

Poslanec Miloš Nový (TOP 09) navrhuje slučování krajů v zájmu snížení výdajů na samosprávu. Konkrétně zmiňuje začlenění kraje Karlovarského do jiného územního celku, čímž by se ušetřily až stovky milionů korun. Slučování by se ale podle něj mělo týkat i dalších krajů. Kromě toho se také dlouhodobě zmiňuje i slučování obcí. Podle Nového to ale není politicky schůdné.

Podle Nového si celá územně samosprávní podoba České republiky zaslouží obměnu. „Je nevhodné mluvit o rušení krajů. Mnohem vhodnější je použít výraz slučování. A důvodů pro slučování krajů, tedy i Karlovarského, je mnoho,“ řekl v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Nový. Podle něj lze kraje slučovat tak, že v nich neutrpí kvalita života.

Jeho návrh se netýká pouze Karlovarského kraje. „Slučování krajů by se určitě nemělo týkat pouze Karlovarského kraje, smysl má komplexní redukce počtu krajských samospráv. Vedou mě k tomu makroekonomické i mikroekonomické důvody,“ napsal deníku FORUM 24. Konkrétní rozčlenění krajů by podle něj mělo být předmětem široké a otevřené debaty. „Ale určitě je namístě se zabývat i dalšími kraji, jako je Liberecký kraj, který by se mohl sloučit například s Ústeckým, Pardubický s Hradeckým, Vysočina s Jihočeským/Jihomoravským nebo například Zlínský s Olomouckým. Celkovým cílem by mělo být snížit počet krajů cca o třetinu,“ uvedl.

S jeho návrhem souhlasí také hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták (Piráti). „Já jsem určitě pro, myslím si, že historicky třeba Plzeňský a Karlovarský kraj patřily k sobě a je tady spousta věcí týkajících se infrastruktury, kterou stejně máme společnou,“ řekl deníku FORUM 24. „Čtrnáct krajů je na takhle malou republiku přílišný luxus. A třeba co se týká nás osobně, tak si myslím, že vrácení zpátky Západočeského kraje by byla naprosto historická logická věc,“ dodal.

Dobrý nápad z Čech! Článek je krácen.

TSK

https://www.forum24.cz/poslanec-chce-zrusit-karlovarsky-kraj-zaniknout-by-nechal-i-dalsi-politici-mluvi-take-o-mensim-poctu-obci?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu&fbclid=IwAR030YcizlPIHeum8wdiDWvCMo_G2nwfKQUnUpPSzt13xc2swI3qwxBcjDc#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box