Josef Středula, kandidát na úřad prezidenta ČR

Prezidentské volby se blíží. Všech kandidátů jsme se zeptali na jejich vztah k Moravě a co si myslí o moravské samosprávě, kterou zlikvidoval komunistický režim. Jako dalšího jsme vyzpovídali předsedu odborářů Josefa Středulu.

Jaký je váš vztah k Moravě?

Jako pro Moraváka více než kladný.

Co se vám na Moravě nejvíc líbí?

Moraváci a Morava.

Je Morava jen zaostalý “východ republiky”?

V žádném případě. Morava je velice krásně se rozvíjející území a já bych rozhodně nerozděloval Českou republiku na Čechy a Moravu v nějakém protilehlém vztahu. Každopádně si myslím, že v Čechách i na Moravě existují klady i zápory, pozitiva stejně jako negativa a přátelské soužití je nesmírně důležité, stejně jako s dalšími sousedy – Slováky nebo Poláky či Rakušany na jihu České republiky. Myslím si, že Morava jako taková má nádherný zvuk nejenom v České republice, ale také mimo ni. Jsem přesvědčený, že si to Moravané velmi silně uvědomují a ten jejich krásný a milý přístup k životu je dobrým exportním artiklem Moravy.

Myslíte si, že má Morava adekvátní postavení v tomto státě?

Myslím si, že je adekvátní.

Po nástupu KSČ k moci byla k 1. 1. 1949 zrušena staletá moravská zemská samospráva. Jak se stavíte k tomu, že ani po třiceti letech nebyl tento zločin komunismu napraven?

Myslím si, že těch debat na toto téma už bylo velké množství a že současné uspořádání je dostačující.

Podle odhadu ekonomů (viz například nedávné doporučení NERVu) by zrušení nebo redukce krajů vedly k zefektivnění územního rozvoje a úspoře minimálně v řádu desítek miliard korun. Podporujete tento návrh?

Nápady NERVu obvykle nepodporuji a to, jestli se změní uspořádání, je na rozhodnutí Poslanecké sněmovny.

Co byste vzkázal voličům z Moravy?

Bylo by moc hezké, kdyby kdybychom měli Moraváka na Pražské hradě.

Josef Středula je předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Pochází z Opavy, kde vystudoval střední strojnickou průmyslovou školu. Posléze pracoval ve vítkovických železárnách. Dlouhodobě se angažuje v odborovém hnutí, zprvu v Odborovém svazu KOVO.