https://moravane.cz/domains/moravane.cz/blog/2024/04/poutnik-kandidat-a-byvaly-predseda-jura-novotny

Ve stopách věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje již několik dní šlape z tureckého Istanbulu domů na Moravu Jiří Novotný. Na 1600 kilometrů dlouhou pouť se farmář z Bohdalic-Pavlovic na Vyškovsku vydal 1. dubna přímo od chrámu Hagia Sofia, od nějž soluňští bratři vyšli před 1161 lety na Velkou Moravu. Jeho cesta by měla trvat 41 dní.
 
Na výpravě se už naučil utéct před smečkami potulujících se tureckých psů i projít odpadními tunely pod bulharskými silnicemi. Skončit by měla 11. května výstupem na hradisko sv. Klimenta u Osvětiman u Uherského Hradiště.
Doma jej na dvěstěhektarovém statku čeká manželka Dita se čtyřmi dětmi, páté je na cestě. Pouť, na kterou se vydal, je dvakrát delší než slavná pouť do španělského Santiaga de Compostela.
 
Novotný už ve čtvrtek minul bulharské pohoří Rila a po deseti dnech se blíží k Sofii. Denně s dvanáctikilogramovým batohem na zádech ujde průměrně 44 kilometrů.
 
„Je to neskutečný fyzický záhul. I pro soluňské bratry, ať už cestovali pěšky, či na koni, musela být cesta opravdu úmorná. Start jsem přepálil. Přišla brutální krize, chtěl jsem to už vzdát, ale manželka mi dodala odvahu. Řekla mi, že bych si to do smrti vyčítal. A tak šlapu dál,“ prozradil Novinkám a Právu farmář.
Na cestu se připravoval dva roky. Chtěl na ni vyrazit v rámci oslav výročí příchodu věrozvěstů na Moravu již loni, ale kvůli narození syna Konstantina ji odložil. Pak přišlo páté těhotenství manželky, ale jelikož už bylo vše naplánováno, vyrazil. Denně kolem stáda ovcí na své farmě naběhá okolo deseti kilometrů a při procházkách s kočárkem se synem nachodil v rámci přípravy na pouť 500 kilometrů.
„Zkušení chodci tvrdí, že po pár dnech a několika krizích si tělo na neustálou chůzi zvykne. Ještě na to trochu čekám,“ poznamenal poutník s úsměvem.

 
Postupuje do srdce Evropy z Istanbulu, někdejší byzantské Konstantinopole, podél již neexistující římské cesty Via Militaris. Po Sofii zamíří do srbského města Niš, pak bude pokračovat do Bělehradu a odbočí k Balatonu.
Cesta pak povede k legendárnímu hradu Děvínu u Bratislavy a proti proudu řeky Moravy až do Kopčan, kde se nachází kostelík sv. Margity. Jde o jediný dochovaný velkomoravský kostel. Pak už bude farmář skoro za humny. Přes velkomoravské hradisko Valy u Mikulčic a nejslavnější moravské poutní místo Velehrad se dostane až na vrch Klimetek, na nějž podle legend převezli věrozvěsti ostatky papeže svatého Klimenta. Z něj je to domů už jen den.
 
Farmář Jiří dělá ze své cesty videonahrávky. Přátelům na sociálních sítích ukazuje místa známá i neznámá, popisuje své strasti s bolavýma nohama i příhody z poutě, které by rád v budoucnu shrnul do cestopisu. „Mile mě překvapilo, kolik známých projevilo o mou pouť zájem, kolik by se chtělo přidat. Možná vymyslíme nějakou cyrilometodějskou trasu, aby se po stopách věrozvěstů mohli vydat i další,“ dodal cestovatel.

https://www.novinky.cz/clanek/muzi-farmar-jde-1600-kilometru-z-istanbulu-domu-na-moravu-stejne-jako-verozvesti-cyril-s-metodejem-40467552?fbclid=IwAR0YFIL-TAMNgCr8VS4gblWUQfE97dr-2ev1v6yBUSkIrK5O25RLajmYE4o#source=hp&seq_no=2&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhpnative.box&dop_vert_ab=&dop_vert_id=&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku