Jihomoravský hejtman Jan Grolich kritizuje plán pražského primátora Hřiba uzavřít krajské asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky. Do Prahy přichází nejvíce uprchlíků a musí zde být možnost jejich registrace. Kraje jsou podle Grolicha vytíženější než česká metropole.

Grolich podle svých slov nerozumí primátorovi Hřibovi. O záměru uzavřít ve čtvrtek pražské asistenční centrum hovoří jako o nátlaku na zbytek republiky. „Je to nesystémové řešení a není možné, aby byla zavírána asistenční centra, která jsou nejvytíženější,“ kritizoval hejtman Jihomoravského kraje v pořadu České televize Interview ČT24.

Jihomoravský hejtman navíc odmítá stížnosti pražského vedení, že v Praze je až čtyřikrát více uprchlíků na tisíc obyvatel než v jiných krajích a nefunguje koordinovaný systém přesunu do méně vytížených regionů. Podle něj to neodpovídá realitě. Kraje se naopak starají o více uprchlíků než Praha, kde je pouze nejvyšší počet registrovaných, nikoliv ubytovaných.

„My jsme procentuálně ubytovali výrazně více lidí než Praha, a ostatní kraje také ubytovávají více než Praha. Praha jich ubytovává řádově deset procent, my dvacet. Jsou kraje, které ubytovávají až třicet procent těch, kteří přišli a zaregistrovali se,“ uvedl Grolich v pořadu ČT.

Zdeněk Hřib (vpravo), primátor Hlavního města Prahy, na tiskové konferenci

Největší výhody, největší odpovědnost

Další kritické hlasy poukazují na nevyváženost finančních zdrojů v jednotlivých regionech. Praha jako obec a zároveň kraj a hlavní město dostává násobně víc prostředků než kterákoliv část republiky. Navíc je sídlem naprosté většiny ústředních institucí. Je proto v pořádku, aby nesla řádově vyšší zatížení.

“Pan Hřib by si měl uvědomit, že je to Praha, která dostává z pohledu ostatních krajů a měst nejvíce peněz na obyvatele. Takže je logické, že také nejvíce pomůže,” vyjádřil své mínění Petr Simonides v komentáři pod článkem s informací o plánovaném zavření pražského asistenčního centra. “Praha by měla dávat regionům příklad. Jsme nejbohatší z nich,” vyjádřil své mínění pražský obyvatel Giovanni Taeggi.