Je po volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Jako předseda strany Moravané bych chtěl poděkovat všem voličům, kteří straně Moravané dali svůj hlas. Volební výsledek 0,26% je pro mnohé zklamáním. Z druhého pohledu je však nutno poznamenat, že 14285 hlasů je nejlepší výsledek za poslední čtvrtstoletí. Je to výsledek teprve nedávného přenastavení programu a činnosti strany Moravané. Za půlrok změn v činnosti strany jsme dokázali oslovit asi 6000 zcela nových voličů, kteří dali straně Moravané hlas i s rizikem, že ve volbách propadne. Tito lidé nám dali důvěru i přes to, že nám sociální sítě blokují přístup k voličům, nemáme žádnou vnější finanční podporu a do médií se dostáváme velmi sporadicky. Jako výsledek teprve půlroční aktivity to znamená, že postup je správný. Ostatně mediálně i finančně velmi dobře disponovaní piráti dostali jen 8x více hlasů. To také o něčem vypovídá.

Volby celkově jsou v posledních letech nechutné a tyto byly asi nejdivočejší. Do sněmovny se dostaly subjekty volené zhruba 80% voličů, což při asi 65% volební účasti znamená, že o parlamentu rozhodla jen polovina oprávněných voličů. Volební metoda pro sčítání hlasů byla pro svou nespravedlnost diskutována už před více než půlrokem. Nyní je nevhodnost sčítací metody patrná například na tom, že nejsilnějším subjektem parlamentu není ten, který dostal nejvíc hlasů.

V průběhu předvolební kampaně se do strany Moravané přihlásilo mnoho nových členů a někteří odvedli i velký kus práce. Těm patří velké poděkování. Vše, co pro Moravu dělali, dělali ve svém volném čase a zadarmo. Je potěšující, že takových lidí přibývá. Volební výsledek ač zatím nepřináší žádný praktický postup, je signálem, že musíme vytrvat. Děláme to pro svou vlast, pro Moravu. Přeji vám všem hodně sil do další práce a těším se na další spolupráci.

Ctirad Musil, předseda strany Moravané