Proč nelze obnovit moravskou státnost prostřednictvím a v rámci českého státu?

  • Ideologie

Od renesance existuje pojem ragione di stato, raison d´état, což znamená smysl existence státu. Přitom z výzkumu byrokracie víme, že rozhodující pro budoucí vývoj byrokratické struktury (tedy i státu) je její vznik. Masaryk to vystihl výrokem: „Státy se udržují ideami, na kterých vznikly.“ Jaký je tedy smysl existence českého státu, proč vznikl? Troufám si říci, že v roce 1918 proto, aby Češi měli svůj národní stát a aby byla porobena Morava, která tzv. moravským vyrovnáním z roku 1905 nabízela alternativu k českému nacionalismu. V roce 1969 proto, aby nebyla obnovena Morava. V roce 1993 proto, aby Češi měli svůj národní stát a aby nebyla obnovena Morava. Exilový novinář Karel Hvížďala prohlásil, že smyslem existence českého státu je obsluha oligarchů. Je tedy evidentní, že ideologie českého státu není vůči Moravě a Slezsku neutrální, nýbrž vyhraněně nepřátelská.

  • Peníze

Pokud chce někdo proniknout do politiky, musí sloužit některému z oligarchů, protože na vstup do parlamentu jsou potřeba desítky milionů korun, na opravdu vlivné zastoupení v parlamentu jsou to stovky milionů. Hnutí ANO podle jeho místopředsedy Faltýnka při svých prvních parlamentních volách utratilo tři čtvrtě miliardy korun. Přitom zájmy největších oligarchů jsou totožné se zájmy českého státu, využívají jeho služeb a ovládají ho. Patří jim média.

  • Precedens

George Orwell prohlásil, že pokud politikovi jednou dovolíte ničemnost, už bude dělat ničemnosti stále. Politikové si totiž řeknou: Proč by nám to nemělo projít příště? Jinými slovy, pro jejich chování – a tedy i chování státu – jsou rozhodující příklady z minulosti. U rozhodujících aktů českého státu je typické, že to rozhodovali politikové, kteří se na dané téma v předchozích volbách nezeptali občanů, a tedy k tomu rozhodnutí neměli mandát a ani k tomu nepřipustili referendum. Jedná se o tyto akty: vznik republiky 1918, zrušení zemí 1918, ústava 1920, zrušení politických stran 1945, vyhnání německy hovořícího obyvatelstva 1945-46, ústava 1948, zrušení zemí 1949, ústava 1960, federalizace 1969, ústava 1992, rozpad federace 1993, zavedení krajů 1997.

  • Represivní orgány

Represivní složky státu nejsou imunní vůči politickým tlakům, naopak slouží jejich zájmům, a nejsou ani ideologicky neutrální, tak jako není ideologicky neutrální český stát. Moravské hnutí se s tím setkalo při rozložení HSD-SMS na počátku 90. let, uštvání docenta Bárty a případu „dívka z plakátu“. Případ Nečas pak ukázal, jak snadné je zneužít tyto orgány.

  • Mezinárodněpolitické souvislosti

Když se ve střední Evropě zaváděly federace, buďto to bylo přímo při zakládání státu a jeho obnově, jako v případě Rakouska v letech 1920 a 1945, nebo nejprve vznikly země a teprve potom spolek, jako v případě Švýcarska a Německa. V žádné bývalé zemi východního bloku nevznikla po roce 1989 federace.

Marek Pavka, politolog, člen strany Moravané