Proč se u nás netisknou mapy, na nichž jsou vyznačeny země Čechy, Morava a (naše) Slezsko ? Když hned v úvodu (preambuli) naší ústavy se o těchto zemích, ze kterých se naše republika skládá, hovoří ? Z věcného hlediska je to nepochopitelné. To, že máme v současné době krajské členění státu, navíc hloupě nerespektující zemské hranice ještě neznamená, že tyto země neexistují ! Byť v současné době nemají právní subjektivitu. Často se potom setkáváme v různých pořadech, ať televizních či rozhlasových, ale i jinde, s takovými nesmysly, matoucími naše občany, jako je například ten, který jsem převzala z mailu Aleše Macka :

Ve čtvrtek 4. dubna t. r. na stanici ČT2 odvysílali epizodu »Vodní země« z cyklu »Krajinou domova II«, rok výroby 2017, věnované lokalitě jihozápadní Moravy a přilehlým jihovýchodním Čechám, v níž zazněly tyto dvě věty, cituji: „Proslulým městem České Kanady je Telč, zapsaná na seznam UNESCO. Renesanční městečko, které přes zájem turistů neztratilo svou atmosféru mírně ospalého města na jižní periferii Čech.“

V tomto případě se jedná o skutečně hrubou chybu. Protože Telč není v Čechách, ale dokonce ji ani nestihl osud jiných moravských měst a k nim přilehlých oblastí, které se technokratickým zásahem dostaly nesmyslně do „českých“ krajů, ale zůstala i v krajském systému v kraji moravském !

Věra Hejtmánková, signatářka Deklarace moravského národa