V Luhačovicích proběhl Jarmark venkova, během kterého byly vyhlášeny výsledky soutěže Vesnice roku 2023. Titul „Vesnice roku 2023“ připadl moravské obci Ostrožská Lhota. Tuto prestižní cenu jim předal náměstek ministra pro místní rozvoj Radim Sršeň. Druhé místo v soutěži získala obec Hrádek ze Slezska.

Do letošního 27. ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo celkem 175 obcí. Podle podmínek se soutěže mohly zúčastnit obce s maximálně 7500 obyvateli. Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2023 získá finanční odměnu formou dotace ve výši až 2,6 milionu korun od Ministerstva pro místní rozvoj.

„Náš společenský kulturní a sportovní život, je to, co dělá naší Lhotu výjimečnou. Mám obrovskou radost, je to neuvěřitelné, nádherné, opravdu nevím, jak to popsat slovy. Je to – úžasné,” byla první reakce starosty Ostrožské Lhoty Romana Tuháčka.

„Mám radost, že se v celostátním kole soutěže po deseti letech vrátila na pomyslný stupeň vítězů obec z Moravskoslezského kraje. Hrádek v krajském kole zvítězil nejen díky koncepčnímu přístupu v rozvoji obce, ale pro soudržnou atmosféru a intenzivní komunitní život. To jsou velké trumfy v rukávu této sympatické zhruba dvoutisícové vesnice. Jejímu vedení, ale i všem občanům k tomuto velkému úspěchu gratuluji,“ uvedla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Šárka Šimoňáková.