Vůbec první hody na Slovácku mají už tradičně v Dolním Němčí. Tamní Kostel sv. apoštolů Jakuba a Filipa, jejichž svátek se datuje na 3. května, řadí hodové radovánky v Dolním Němčí na přední příčky i ve srovnání jednotlivých regionů. Na Předhodovém zpívání v Dolním Němčí se tentokrát sešly mužské pěvecké sbory z Kněždubu, Kněžpole, Rohatce, Vnorov a domácího Dolního Němčí. I proto Předhodové zpívání mužských pěveckých sborů v tamním Kulturním domě tradičně ohlašuje začátek hodového období nejenom v Dolním Němčí, ale i na celém Slovácku. Zvučný zpěv tentokrát pocházel od mužů z Kněždubu, Kněžpole, Rohatce, Vnorov a samozřejmě od domácích z Dolního Němčí.

„Scházíme se před hody u nás už po deváté. Vždy zveme sbory, které u nás ještě nevystupovaly, takže je to pro ně premiérové představení. Vždy jsou to navíc sbory z jiných koutů regionu tak, abychom diváky a posluchače pobavili růzností písní, hlasů i krojů,“ popsal za Mužský pěvecký sbor Dolněmčané čtyřicetiletý Martin Matuš. Pro něj samotného má letošní zpívání speciální charakter. „Tento rok oslavujeme deset let od založení sboru. Ty pravé oslavy chceme odložit až někdy na listopad, nicméně už dnes si můžeme vyzkoušet, jak by mohly probíhat,“ sdělil Martin Matuš, který byl jedním ze zakladatelů Mužského pěveckého sboru Dolněmčané před deseti lety.

Pravé hodové veselí vypukne v Dolním Němčí už příští víkend 5. a 6. května. Salátové hody, jak se jim říká kvůli dorůstajícímu hlávkovému salátu, budou letos s právem. K jeho předání dojde mezi sobotní čtvrtou a pátou hodinou u tamního obecního úřadu.


Zdroj: https://slovacky.denik.cz/kultura_region/muzske-sbory-v-dolnim-nemci-odstartovaly-hodovou-sezonu-na-slovacku-20180429.html