Místní sdružení Brno vás zve na výlet k česko-moravské zemské hranici. Půjdeme po části zemské hranice nedaleko Žďáru nad Sázavou (před rokem 1949 Žďár na Moravě). Odboorný výklad přislíbil poskytnout Mgr. Petr Marek, člen spolku Česko-moravská hranice nás spojuje a student doktorského stupně oboru geografie na Masarykově univerzitě, který se česko-moravskou zemskou hranicí zabývá ve své dizertační práci. Věříme, že Vám výlet přinese mnoho zajímavých poznatků (nejen) o dějinách a současnosti zemské hranice a krásné turistické zážitky. Těšíme se na Vaši účast.

Hromadný odjezd vlakem je naplánován ze stanice Brno Královo Pole, 8:31 (R 986 Sázava). Kvůli dlouhodobé výluce nelze odjet z Hlavního nádraží. Kdo má zájem o připojení se ke skupinové jízdence, nahlaste se prosím organizátorům nejpozději 5 dní předem, buď prostřednictvím FB profilu MNO Brno, Petr Jeremiáš Konečný, nebo na e-mailovou adresu (viz níže). Sraz před zahájením výletu je v hlavní hale vlakové stanice Žďár nad Sázavou 9:33. Vzápětí se pojede autobusem na zastávku Sychrova (odjezd 9:40). Pokud bude mít vlak zpoždění, lze buď jít na danou zastávku pěšky, nebo využít další autobusový spoj (10:40). Odtud se můžeme vydat kolem Zelené hory a Konventského rybníku k historickému hraničnímu kamenu u silnice Žďár – Stržanov a poté k novému symbolickému hraničnímu kamenu s alegorickým sousoším Čech a Moravy u Pilské nádrže . Tady se může část odpojit a vrátit se do Žďáru (varianta pro méně výkonné turisty). Po cyklostezce (možnost navštívit zámek Žďár), případně po modré značce přes vyhlídku Mamlas. Zbytek výpravy se v Pilském lese napojí na zemskou hranici a bude po ní pokračovat (jak to půjde) až do Hamrů nad Sázavou. Zde je možné se občerstvit a dle situace využít spoj do Žďáru nad Sázavou 15:42 (ze Žďáru do Brna opět vlakem 16:29; příjezd 17:30 do stanice Brno Královo Pole, R 983 Vysočina) nebo 17:19 (analogicky, příjezd do Brna 18:29), případně dojít do Žďáru pěšky (cca 5 km).

Výlet se koná i v případě mírné nepřízně počasí. V případě nemírné nepřízně počasí lze navštívit památky přímo ve Žďáru nad Sázavou, moravském městě s mnohasetletou historií a četnými kulturními památkami.

Organizátoři:

Petr Konečný, konecny@zamoravu.eu, předseda MS Brno
Vojtěch Říha, riha@zamoravu.eu, člen MS Brno