Dnešní Lidové noviny v reportáži Kauza LN spojují Zdeňka Koudelku se Závěrečnou zprávou vyšetřovací komise a znovu s jeho jménem připomínají amnestii bývalého prezidenta Václava Klause. Je to náhodně zvolená kauza z desítek a stovek mnohem důležitějších, nebo zcela účelově vytvořená v souvislosti s aktivitou Zdeňka Koudelky, jako mluvčího Moravské národní iniciativy?

Odpověď na tuto otázku si jistě uděláte sami po přečtení textu části reportáže z dnešního vydání Lidových novin.

 

Amnestie i vyšetřovací komise. Za vším hledej Koudelku

Sněmovní komisi k reorganizaci policie pomáhal advokát, který je spojován i s amnestií Václava Klause

PRAHA Od útlého věku se děti učí, že se nemá opisovat. Vštěpují jim to hlavně pedagogové, a proto zarazí, když na to jeden z nich zapomene. Rektor Vysoké školy Karla Engliše a právník Zdeněk Koudelka na svém blogu použil téměř na slovo stejný odstavec, jaký se objevil v závěrečné zprávě sněmovní komise, která se zabývala pozadím neobyčejně chvatné reorganizace policie. Není to poprvé, co se Koudelkovo skryté spoluautorství vynořuje v souvislosti s kontroverzním dokumentem. Brněnský právník byl jedním z těch, kteří dali dohromady závěrečné gesto prezidenta Václava Klause, jenž na rozloučenou svou amnestií zastavil stíhání mnoha velkých hospodářských kauz.

Pro Koudelkův psaný projev je typické, že namísto označení Česká republika používá Čechy, Morava a Slezsko. Díky tomu LN přišly na to, že v Koudelkově soukromém textu je identický odstavec jako v oficiálním závěru komise, jejíž verdikt rozhádal vládní koalici.

Pojednání s názvem Sen o právním státě se na webu někdejšího poslance za ČSSD objevilo minulý čtvrtek, kdy s výsledky své práce vyšla ven i komise. Otázka tak zní, kdo od koho opisoval. „Prosím vás, jsem teď na horách. Co je na internetu, teď nečtu,“ řekl LN Koudelka. Že by se podílel na tvorbě textu komise, popřel. „Napište si, co chcete, a já si budu psát, co chci,“ prohlásil.

Stejně jako v případě Klausovy amnestie se Koudelkovo jméno pojí s nejproblematičtějším odstavcem zprávy. U Klausova závěrečného odkazu to byl článek dva, jehož účinkem vyklouzli justici například tři manažeři vytunelované společnosti H-System.

Do zprávy komise se Koudelkovo autorství propsalo v části odůvodnění, která navrhuje okleštit pravomoci státním zástupcům. Výslovně se apeluje na vládu, aby do tří měsíců předložila dolní komoře novelu. Podle ní by už případy, v nichž je podezřelým žalobce, neměl vyšetřovat státní zástupce. Tak si představuje ideální řád Koudelka a tak si to představuje i sněmovní komise stejně jako většina poslanců, která minulý týden usnesení odsouhlasila.

Podle předsedy komise, poslance ODS Pavla Blažka, je zpráva dílem kolektivu. „Psali ji členové komise. Někdo větší, někdo menší část,“ sdělil Blažek a dodal: „Docent Koudelka nám zpracovával posudky. Přesně vám to může říci aparát sněmovny. Texty posudků se ve zprávě neobjevily.“ Místopředseda komise Martin Lank (Úsvit) popisuje vznik zprávy jinak.

Poslanec a místopředseda vyšetřovací komise Martin Lank přesně neví, kdo vypracoval původní nástřel závěrečné zprávy, který pak poslanci ještě doplňovali a upravovali. „Návrh nám předložil Pavel Blažek. Pak k tomu měl každý z nás nějaké připomínky. V případě souhlasu se to změnilo. Pan Koudelka nám vypracoval nějakou analýzu,“ řekl LN Lank.

Ministři ve při

Finální verdikt vyšetřovací komise vyvolal ostré reakce – stejně jako na začátku roku 2013 zmíněná amnestie exprezidenta Václava Klause. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil závěr za šaškárnu a výsledek českého Palerma, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zase vyzval Babiše, aby přestal takovými prohlášeními podrývat demokracii.

Sněmovní komise měla odpovědět mimo jiné na otázku, jestli se blesková reorganizace policie dělala se záměrem, aby se rozprášil protimafiánský útvar vedený Robertem Šlachtou. Podle výsledků šetření nic takového dokázat nelze, ale proč se změna fungování policie, o níž se debatovalo dlouhé roky, provedla za týden a na základě jednostránkového podkladu, komise nerozklíčovala.

Na Koudelkovo možné spoluautorství na závěrečné zprávě nepoukazuje jen shodný odstavec obsažený na Koudelkově blogu a ve zprávě poslanců. LN na tuto informaci narazily u tří důvěryhodných zdrojů z vysokých pater české justice a rovněž mezi advokáty. „Právě mi volali ze sněmovny, že prověřují informaci, že Blažkovu zprávu sepsal známý expert ČSSD Zdeněk Koudelka. To by bylo pikantní – expert ČSSD, žádná opozice v čele komise vyšetřující ministra z ČSSD,“ upozornil LN vlivný pražský advokát, který si nepřál být jmenován.

MARTIN SHABU

ONDŘEJ KOUTNÍK

 

Anketa

Kdo sepsal návrh závěrečné zprávy a jaká byla role Zdeňka Koudelky?

LN se zeptaly všech členů parlamentní vyšetřovací komise.

Předseda komise PAVEL BLAŽEK (ODS):

Zprávu psali členové komise. Někdo větší, někdo menší část. Docent Koudelka zpracovával nějaké posudky. Přesně vám to může říci aparát sněmovny. Texty posudků se ve zprávě neobjevily.

Místopředseda MARTIN LANK (Úsvit):

Nevím, kdo ji sepsal. Návrh nám předložil Pavel Blažek. Pak k tomu měl každý z nás nějaké připomínky. V případě souhlasu se to změnilo. Pan Koudelka nám dělal nějakou analýzu.

JAN BARTOŠEK (KDU-ČSL):

Nejdříve byl vypracován návrh zprávy, kterou jsme připomínkovali a zpřesnili. Poté jsme zprávu schvalovali po částech. Návrh přinesl předseda Blažek. Co se týká Zdeňka Koudelky, nemám ponětí. O panu Koudelkovi v souvislosti s komisí nic nevím.

BOHUSLAV CHALUPA (ANO):

Návrh a osnovu sepsal a předložil vyšetřovací komisi kolega poslanec Blažek. Sepsal to z toho, co jsme projednávali půl roku. Využil hodně spolupráci s přidělenými lidmi
z aparátu sněmovny. Jméno pana Koudelky v souvislosti se závěry komise nezaznělo.

ZDENĚK ONDRÁČEK (KSČM):

První verze byla hotová z 80 procent. Zpracovávali ji předseda s místopředsedou komise Lankem na základě pověření členů komise společně s bezpečnostním odborníkem a paní tajemnicí komise. Toto byla první verze. Ta se rozpracovávala dále či krátila, jak bylo potřeba. Co by tam měl (Koudelka) dělat? Jen jsme si od něho nechali udělat rozbory. Jestli se s ním někdy Blažek sešel, to nevím. Na komisi nikdy nebyl.

DANIEL KORTE (TOP 09):

Návrh přinesl předseda. Že by se Koudelka podílel na činnosti vyšetřovací komise? Ne.

RICHARD DOLEJŠ (ČSSD):

Základem zprávy byl analytický materiál zpracovaný analytiky z BIS, kterou vzhledem k okolnostem požádala komise o součinnost. Na finální podobě se podíleli všichni členové komise. Podávali písemné připomínky, o kterých se hlasovalo. Zprávu považuji za vyváženou, objektivní a profesionální. Její zpochybňování odmítám.

 

Budu si psát, co chci

PRAHA Vlivný advokát a někdejší poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka nevysvětlil, jak je možné, že se na jeho blogu a ve zprávě vyšetřovací komise k policejní reorganizaci objevil totožný odstavec. Koudelku včera LN zastihly na dovolené na horách. Působil nervózně, a aby utnul další dotazy, raději zavěsil.

LN Nepřispěl jste k vytvoření závěrečné zprávy vyšetřovací komise? Některé pasáže vašeho blogu se shodují se zprávou poslanců…

Ani jsem to nečetl. Nevím, co by tam případně bylo nebo nebylo.

LN V den, kdy poslanci zveřejnili závěrečnou zprávu, jste na svém blogu publikoval článek „Sen o právním státě“. V článku se objevil odstavec totožný s odstavcem obsaženým ve zprávě vyšetřovací komise. Zapomněl jste pasáž ocitovat?

Prosím vás, jsem teď na horách. Co je na internetu, teď nečtu.

LN Ani text, který je zveřejněný na vašem osobním blogu?

To jo, ten jsem napsal.

LN Ale shodný odstavec, aniž byste jej ocitoval, je obsažený jak na vašem blogu, tak ve zprávě vyšetřovací komise…

No a co.

LN To je náhoda?

Nevím. Je mi to jedno.

LN Podílel jste se na sepsání zprávy vyšetřovací komise, nebo ne?

Jako že bych ji psal? To ne.

LN Takže jste to ze zprávy komise zkopíroval do svého textu?

Pane redaktore. Napište si, co chcete, a já si budu psát, co chci. Já se za svou stránku nikomu nezodpovídám. Kdo chce, ať ji čte, kdo ne, ať nečte. To je vše. (zavěsil telefon)

ONDŘEJ KOUTNÍK

 

Moravský patriot

■ Zdeněk Koudelka (47 let) patří mezi vlivné tuzemské advokáty. Jeho koníčkem je boj za moravský národ.

■ V letech 1998 až 2006 byl poslancem ČSSD. Prosazoval změnu volebního systému, který posiloval větší strany na úkor menších. Většinu změn v roce 2001 smetl ze stolu Ústavní soud.

■ V roce 2006 zamířil na Nejvyšší státní zastupitelství do funkce náměstka šéfky úřadu Renaty Vesecké.

■ V roce 2012 jej chtěl prezident Václav Klaus protlačit na Ústavní soud. Senátoři nominaci zamítli. Posléze byl na stáži na ministerstvu spravedlnosti. Tehdy došlo i k prezidentské amnestii Václava Klause.

■ V roce 2014 ukončil práci na Nejvyšším státním zastupitelství. Je rektorem Vysoké školy Karla Engliše a za ČSSD je zastupitelem městské části Brno-Jundrov.