Radní Olomouce schválili sloučení Moravského divadla a Moravské filharmonie. Obě značky zůstanou zachovány

Radní města Olomouce schválili sloučení Moravského divadla a Moravské filharmonie, obě značky stejně jako oba orchestry zůstanou zachovány. Podle radních jde o jedinou variantu, která umožní zachování a rozvoj kulturní nabídky. Sloučením se bude v prosinci zabývat zastupitelstvo. 

Radní vycházeli z analýzy renomované společnosti Economic Impact Art, která se pohybuje na poli kultury. Na analýze se podíleli experty, kteří v oboru působí v České republice a napříč Evropou, přišla na 240 tisíc korun. 
Vybraná varianta není nejúspornější, nicméně analýza ji označila za nejefektivnější z hlediska kulturní nabídky. „Kromě provozních úspor, ač ne nejvyšších z navrhovaných variant, umožní tato cesta spojené instituci dosáhnout větších výnosů mimo jiné třeba i díky lepšímu využití sálů a posílení zájezdové činnosti. V podstatě je to jediná varianta, která umožňuje nejen zachování šíře kulturní nabídky, ale také její další rozvoj,“ vysvětlil náměstek primátora Olomouce pro kulturu Viktor Tichák (Pro Olomouc a Piráti). Pod nově vzniklou organizací zůstanou zachované dva orchestry a obě značky. Přechod na nový model bude pozvolný do čtyř let, případné personální změny rada doporučuje realizovat postupně. „Záměr sloučení divadla a filharmonie nejprve vyvolal vlnu emocí, jejich ředitelé však jasně potvrdili, že zachování současného stavu je dále neudržitelné. Už několik volebních období stáli ředitelé každoročně před opakovaným obhajováním rozpočtu a samotné existence institucí a souborů. Nejistota není žádoucí ani pro vedení města ani pro zaměstnance divadla a filharmonie. Cílem celé debaty je dát všem jasnou perspektivu,“ argumentuje Tichák. 

https://hanacka.drbna.cz/zpravy/kultura/30158-radni-olomouce-schvalili-slouceni-moravskeho-divadla-a-moravske-filharmonie-obe-znacky-zustanou-zachovany.html