„Chceme alespoň zažehnout malé světýlko, než pořád kňučet, že je tma,“ bouřil renomovaný lékař, docent Tomáš Skřička (SPD) na tiskové konferenci ke komunálním a senátním volbám v Brně. V metropoli Moravy bude SPD kandidovat v rámci sdružení SPD, Trikolora, Moravané a nezávislí kandidáti. Jejich eso do Senátu, právník Zdeněk Koudelka (Trikolora) se netají zájmem podporovat „moravskou myšlenku“ a prosadit stejné podmínky pro Brno, jako má „bohatá Praha“.

SPD s Trikolorou do toho šláply. V Praze se to líbit nebude
Foto: Daniela Černá
Popisek: Koalice SPD, Trikolory, Moravanů a nezávislých kandidátů odstartovala kampaň do komunálních a senátních voleb v Brně. Tisková konference v hotelu Grandezza

„Všichni pocítíme nedostatek energií. Všichni pocítíme obrovské zdražování. Všichni pocítíme, obávám se, i nedostatek potravin,“ varoval lídr společné kandidátky docent Tomáš Skřička (SPD), významný moravský chirurg, na tiskové konferenci v Brně. „Zelené šílenství a válečnická nálada ve většině Evropy nikomu neprospívá a hlavně neprospívá našim občanům,“ dodal. Nadcházející komunální i senátní volby budou podle Skřičky „mimořádné“.

Představil řešení např. v oblasti energetiky. „Navrhujeme, abychom mohli jednat přímo s producenty. Nevím, proč bychom nemohli kopírovat Maďarsko nebo i Německo, které získávají plyn za šestinásobně nižší ceny než v současné době Česká republika,“ podotkl.

Zásadní plány má SPD i v oblasti zdravotnictví. V Brně je podle Skřičky největší koncentrace lékařů a zdravotníků, ale koordinace vázne. „Chtěli bychom posadit za jednací stůl představitele všech zdravotnických zařízení v Brně,“ popsal. Cílem je dostat zdravotnictví na vysokou evropskou úroveň.

Mezi další teze programu patří výstavba městských bytů, vytvoření nových parkovacích míst nebo posílení vlivu městské policie pro větší pocit bezpečí občanů. „Aby vznikl dostatečný počet služeben městské policie,“ vyjmenovával další předpokládaná opatření lídr kandidátky. Připustil, že kompletní volební plán koalice je „rozmáchlý“. „Chceme alespoň zažehnout malé světýlko, než pořád kňučet, že je tma,“ vysvětlil.         

V komunálních volbách bude SPD v Brně kandidovat v rámci sdružení SPD, Trikolora, Moravané a nezávislí kandidáti. „V Brně kandidujeme do zastupitelstva statutárního města Brna a v dalších patnácti městských částech. Budeme mít 16 kandidátních listin,“ upřesnila Lucie Šafránková, poslankyně SPD za Jihomoravský kraj a předsedkyně oblastního klubu SPD Brno.

Koalice se shoduje nejen v otázce „covidismu“

Vytvoření koalice je výsledkem souznění ideového zaměření. „Nejde o nahodilou jednotlivost. Například v době covidu SPD i Trikolora vystupovaly proti přehnanému zavírání ekonomiky, proti diskriminaci neočkovaných občanů a proti tomu, co bych nazval nesprávnou reakcí na covid, což se dnes promítá do stále vzrůstající inflace,“ popsal senátní kandidát koalice docent Zdeněk Koudelka, právník a vysokoškolský pedagog, který je předsedou městské organizace Trikolory Brno. „Nejde jen o otázku covidismu, ale i o otázku přijetí, respektive nepřijetí eura, vztahu posilování bruselského centralismu v rámci Evropské unie. Trikolora i SPD mají společný ideový základ a je správné ve volbách spolupracovat,“ dodal.

Co se týká strany Moravanů, Koudelka osobně i brněnská Trikolora dlouhodobě podporují moravskou myšlenku. „Uznáváme moravskou národnost, podporujeme užívání moravského znaku a vlajky včetně jejich uzákonění, a vyznačení hranic Moravy na silnicích, proto je přirozená spolupráce se stranou Moravané,“ popsal.

Právník Zdeněk Koudelka na tiskové konferenci v Brně. Foto: Daniela Černá

V průběhu tiskové konference se docent Koudelka jasně vymezil i vůči současnému financování určitých organizací. „V Brně je značná část institucí, která má nadregionální, v podstatě zemský význam, ale bohužel jsou financovány jinak než jejich partnerské organizace v Praze. Vzpomenu např. brněnskou filharmonii. Zatímco Česká filharmonie je v Praze financovaná ze státního rozpočtu, protože ji zřizuje ministerstvo kultury, brněnská je financovaná z rozpočtu města s určitým příspěvkem kraje a státu. Je správné, aby Brno nedoplácelo na to, že ze svého městského rozpočtu, musí platit věci, které v Praze bohatá Praha neplatí, ale platí je stát,“ říká jasně.

„Souhlasím s Tomiem Okamurou, že nejen komunální, ale i senátní volby se mohou stát v září referendem o vládě,“ uvedl také Koudelka.

Za Moravany figuruje na společné kandidátce historik, vysokoškolský učitel, docent Jiří Pernes. „Jde nám o rehabilitaci samosprávné autonomní Moravy v rámci českého státu, která by navázala na tisíciletou tradici samostatné Moravy,“ popsal Pernes.  

Do Senátu kandiduje i akademický architekt Tomáš Kotas (SPD). „Nesouhlasím s omezováním svobody slova. Jasně říkám ne nelegální migraci,“ vyjmenovával body programu, o které by se chtěl opřít v případě zvolení. Mezi základní teze SPD patří například zachování národní měny, adekvátní a důstojné důchody, dostupné zdravotnictví, tradiční školství bez ideologie, konec exekutorských mafií a podpora zemědělství k potravinové soběstačnosti.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/SPD-s-Trikolorou-do-toho-slaply-V-Praze-se-to-libit-nebude-708189