K posledním článkům o moravském národním jazyce (a velké díky za ně), na www.moravskynarod.cz, zveřejněným, bych přidal zamyšlení, reagující na současný stav. Týtýjci. Žijí tu na Moravě s námi a je jich hodně. A když je něčeho příliš, většinou to škodí. Někdy nechtěně, jindy ale cíleně.

Týtýjci – v současnosti žijící potomci slovanského kmene Čechů – používají ke vzájemné komunikaci zmutovanou verzi moravštiny, jazyka dnes vyučovaného jako spisovný jazyk český. Tato mluva se vyznačuje neustálým používáním výrazu „“ (případně tvarů slov s „-ý“ ve středním rodě, např.: je to hotový, mražený maso, apod.), odtud tedy ta týtýjština (označována je také za hovorovou, obecnou češtinu).Týtýjský politik nás přesvědčuje o svý pravdě, týtýjské CK slibují, že na svý dovolený si užiješ parádní pohody, známý týtýjský kuchař dá do zeleniny kousek másla, atd.

Jsem z toho všeho tak trochu E. T. (čti: í ), připadám si jako mimozemšťan ve své rodné zemi. O.K., tak jako pobaví Týtýjce v nádherném dialektu mluvené Slovácko sa súdí / nesúdí či jadrná mluva Bolkova v Dědictví, i mně nevadí sledovat týtýjskou mordpartu řešit v pražských ulicích případ nějaký tý zavražděný ženský.

Ale aby nás týtýjštinou oblažovali televizní zpravodajové jednotlivých TV, moderátoři v celorepublikově vysílaných pořadech? Zdá se být zřejmé, že existuje část Týtýjců usilující o naprostou nadvládu nad vším moravským a každý způsob ovládnutí myslí Moravanů je povolen. Proč tedy nevyužít i to nejsnazší? Mediální prostor. Proč má týtýjštinu zvládat poručík Colombo, Vinnetou, proč si máme myslet, že je týtýjština dorozumívací řečí všech akčních hrdinů, všech zvláštních agentů FBI, atd.? Je v pořádku takový dabing, taková televizní tvorba (no, ..vlastně proč jinak by vznikla cena TÝ TÝ, že)? Rada pro rozhlasové a televizní vysílání takové „prkotiny“ neřeší, ministryně školství asi vůbec nevnímá.

Tady je již zcela na místě oprávněný požadavek na vznik samostatné Moravské zemské televize.

A týtýjština zatím dál ve všeobecném poklidu škodí Moravě a Moravanům. Je všude kolem nás a jako nebezpečný virus se vkrádá do našich domovů, jako nenápadný zabiják vraždí naši kulturu, bohatost a pestrost moravských dialektů i tu samotnou oficiální a spisovnou verzi naší řeči.Zeptám-li se dnes syna: „Kdy se vrátíš?“, odpoví: „Tak o půl devatý.“ Lze nad tímto jen tak mávnout rukou?

Ne! Týtýjština je velmi nebezpečná, zhoubná nákaza, kterou musíme léčit. Objevit v sobě zavčas pud sebezáchovy a konat, problém pojmenovat a dát ve známost vežejnosti. Tolik mé zamyšlení. Fikce nebo fakt?

Jaroslav Stohl, Kuřim, signatář Deklarace moravského národa