K níže přiloženému textu mě napadá myšlenka, zda 2. místo v soutěži architektů nevzniklo z důvodu nepochopení myšlení dnešních Moravanů. Obávám se, že mapa Moravy (jenž byla v návrhu nizozemských autorů) je v současnosti přitěžující okolnost. U nás je nyní „in“ zapírat svou zemi, ne se k ní hlásit…

Tomáš Skoumal

Vítězný návrh Moravského židovského muzea od japonského architekta Kengo Kumy

Plán na vznik židovského muzea v Brně dostal jasné obrysy. V mezinárodní soutěži zvítězil japonský architekt Kengo Kuma. Muzeum vyroste na současném parkovišti mezi autobusovým a vlakovým nádražím na Benešově ulici.

Moravské židovské muzeum Mehrin – tak zní název nové kulturní instituce, která vznikne v centru moravské metropole. Autoři projektu si dali záležet na výběru návrhu. Uspořádali proto mezinárodní architektonickou soutěž. Prestižní událost si nenechali ujít čtyři světově proslulí architekti.

Návrhy posoudila odborná porota, podle níž zvítězil Kengo Kuma. Japonský architekt přišel s nevšedním návrhem objektu v podobě nekonečné stuhy, která stoupá od chodníku až k vyhlídce. Jádrem budoucího muzea bude knihovna, uprostřed objektu bude symbolicky umístěn strom v zahradě.

Podle porotců působí stavba umírněně a vhodně zapadá do okolí. Na druhém místě naopak skončil návrh nizozemského studia MVRD, kteří objekt navrhli jako monument s vlnitým půdorysem, který ze země vyrůstá, rozšiřuje se, košatí jako strom, jehož plochá střecha při pohledu seshora vypadá jako území Moravy. Chtěli tím navázat na jméno muzea “Mehrin”, což v jidiš znamená Morava.

Porota se nakonec přiklonila k umírněnosti i praktičnosti. Panovala také obava, že by ambiciózní návrh neprošel u památkářů.

model vítězného návrhu

Všechny návrhy budou k vidění

Vítězné studio Kengo Kumy zahájí práce na detailnější architektonické studii. Zatím není jisté, kdy stavba nového muzea začne. Členové fondu Mehrin hovoří o dvou až třech letech. Na stavbu do té doby musejí sehnat stovky milionů až jednotky miliard korun.

Třetí místo architektonické soutěže obsadil dánský tým Bjarke Ingels Group. Na poslední příčce skončil Ital Cino Zucchi. Všechny návrhy budou o 11. října vystaveny v brněnské Galerii architektury na Starobrněnské 18. Vernisáž plánuje navštívit i autor vítězného návrhu Kengo Kuma.

Moravské židovské muzeum Mehrin je projekt, který navazuje na historické Židovské ústřední muzeum pro Moravu a Slezsko. Vzniklo v roce 1936 v Mikulově. V období protektorátu byly tisíce položek sbírky převezeny do židovského muzea v Praze, kde se nalézají dodnes, ačkoliv podle stanov moravského spolku židovského muzea “umístění sbírek mimo obvod země moravskoslezské je v každém případě vyloučeno.”