V minulých dnech se na Uherskohradišťsku objevili filmaři a začali natáčet první sekvence hodinového filmu – hraného dokumentu s názvem Svatopluk – vládce Moravanů a Slovanů.

Producentem je Česká televize, kreativní producent Patrik Diviš, režisére je Maxmilián Petřík, který mimo jiné režíroval v roce 2015 trilogii Slyšte, Slované,“ informoval Slovácký deník odborný poradce, spolutvůrce námětu a scénáře, ale také hlavní moderátor Luděk Galuška, vedoucí Centra slovanské archeologie Moravského zemského muzea.

Ve filmu vystoupí i další přední odborníci na dané téma a řada členů klubů oživlé historie z celé naší vlasti, zejména pak Velkomoravané.

„Z jejich středu budou také vybráni aktéři hraných scén, v nichž se objeví samozřejmě Svatopluk, Rostislav, Metoděj a další. Na Uherskohradišťsku se už natáčelo ve Starém Městě, Uherském Hradišti-Sadech a v Modré,“ sdělil archeolog Luděk Galuška.

Další fáze natáčení se podle jeho vyjádření uskuteční na počátku srpna, a to zejména na ploše Archeoskanzenu v Modré a v blízkém okolí. Film uvede Česká televize v průběhu příštího roku.

Zdroj: https://kromerizsky.denik.cz/zpravy_region/na-slovacku-vznika-hrany-dokument-svatopluk-vladce-moravanu-a-slovanu-20210714.html