Vítěz prvního ročníku ankety Osobnost Moravy v roce 2016, organizované Moravskou národní obcí, Jiří Jilík vás zve do Uherského Hradiště na filmovku.

Letní filmová škola přináší mnohé kulturní vyžití, kromě pobytu v městských prostorách však zájemci mohou zavítat i do klidného prostředí kulturně historického areálu Parku Rochus. Zde se totiž v úterý 31. července uskuteční akce s názvem Záhadná jízda králů.

„Slovo záhadná je použito proto, že král jede při jízdě v ženských šatech, v obřadním ženském kroji, nesmí mluvit a musí to být panic. Je to zvyk, který přichází z velmi dávných časů a rozklíčovat to, co se podepsalo nad podobou této tradice, proč se to děje, kde má svůj původ, to není jednoduché, není to ukotveno v pramenech,“ vysvětlil spisovatel a publicista Jiří Jilík, který společně s hercem Slováckého divadla Vladimírem Doskočilem provedou návštěvníky folklórním pořadem akce. Ten začne v 19 hodin, představí se zde Vlčnovské búdové umělkyně, Mužský sbor Vlčnov a cimbálová muzika Čardáš.

Mimo tento pořad si mohou návštěvníci během celého dne prohlédnout skanzen Parku Rochus s průvodcem. Ve 21.30 začne promítání filmů o jízdě králů, kde lze mimo jiné vidět také film Jízda králů od režiséra Rudolfa Tesáčka z roku 1989.

Zdroj: https://slovacky.denik.cz/kultura_region/zahadna-jizda-kralu-ukaze-zajemcum-prastarou-tradici-20180726.html